خانه » گوناگون » چگونه می توان سیاره ای مانند زمین پیدا کرد؟

چگونه می توان سیاره ای مانند زمین پیدا کرد؟

چگونه می توان سیاره ای مانند زمین پیدا کرد؟Reviewed by رامتین اردشیری فر on Feb 15Rating: 4.0

Earth

تا به امروز، بیشتر سیارات فراخورشیدی شناخته شده غول های گازی مانندی مثل مشتری* و نپتون هستند که بر خلاف سیاره خودمان دارای سطحی جامد نمی باشند.برای پیدا کردن سیاره ای مانند زمین باید 4 ویژگی را در نظر داشت.

1-هم اندازه زمین، با سطحی سنگی

تاکنون، ستاره شناسان تنها یک سیاره هم اندازه که دارای جرمی مشابه با زمین باشد پیدا کرده اند: کپلر78 ب (Kepler 78 b). این سیاره که 400 سال نوری با زمین فاصله دارد میزان سنگ و آهنش تقریبا مشابه با زمین است ولی تنها مشکل آن نزدیک بودن به خورشید و مذاب بودنش است! قطر اين سياره فقط بيست درصد بزرگتر از قطر زمين است. کپلر تا به حال بیش از 1,000 کاندید پیدا کرده است، اما هیچ کدام تا به حال به عنوان سیاره ای زمین مانند تایید نشده اند.

2-نزدیک به یک ستاره مانند خورشید، اما نه خیلی نزدیک

به گفته گروهی از محققین دانشگاه برکلی کالیفرنیا و دانشگاه هاوایی، به دور هر 5 ستاره مشابه خورشید احتمالا باید یک سیاره قابل سکونت وجود داشته باشد. البته پژوهشگران تأکید می‌کنند که به معنای آن نیست که تمامی این سیارات برای حیات جانداران مناسب هستند.

3-سیاره ای همراه با آب مایع

ستاره شناسان در جو برخی سیارات آب پیدا کرده اند(مانند گلیزه 1214 b که به خاطر دمای بالایش قابل سکونت نیست)، اما اگر سیاره ای با آب پیدا شود که دمای مناسبی هم داشته باشد،برای شناسایی ویژگی های سطح سیاره محققان باید نقشه سیاره را با تغییر رنگ اقیانوس ها و قاره ها را ضبط کنند که نیاز به یک تلسکوپ فضایی 5 تا 10 متری است.

4-… و زندگی هوشمند

اگر موجودات فرازمینی هوشمندی وجود داشته باشند و از لیزر های مادون قرمز برای برقراری ارتباط در سراسر فضا استفاده کنند،ممکن است پروژه SETI*(جستجو برای هوش فرازمینی) اولین تماس خود را با موجودات فرازمینی برقرار کند تا محل سیاره مشخص شود. تابستان امسال دانشمندان یک جستجوگر جدید با امکان آشکار سازی مادون قرمز در رصدحانه کالیفرنیا نصب خواهند کرد.

__________________________

 گمان می رود مشتری مقداری سطح جامد داشته باشد.

SETI@home پروژه پردازشی جهانی مبتنی بر اینترنت است که با استفاده از کامپیوتر داوطلبان انجام می‌شود.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد -فیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*