خانه » فناوری » راه‌اندازی اینترنت 3G و 4G همراه اول و ایرانسل

راه‌اندازی اینترنت 3G و 4G همراه اول و ایرانسل

راه‌اندازی اینترنت 3G و 4G همراه اول و ایرانسلReviewed by 3G-4G on Aug 27Rating: 4.0

اینترنت 3G و 4G همراه اول و ایرانسل

سرانجام ایرانسل و همراه اول پروانه ارتقاء به نسل سوم و بالاتر اینترنت را دریافت کردند. بارزترین تفاوت بین نسل سوم ارتباطی یا همان 3G با نسل دوم  سرعت اینترنت بیشتر است.

این مطلب در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ بروزرسانی شد

تمامی مشترکین ایرانسل و همراه اول  تنها با خرید بسته‌های اینترنتی (نوترینو برای همراه اول) و حضور در مناطق تحت پوشش می‌توانند از اینترنت 3G و با تغییر سیم کارت خود از اینترنت 4G ایرانسل وهمراه اول استفاده کنند. هر کدام از علامت‌های H+ ،H یا 3G و  4G یا LTE به ‌جای E بر روی نمایشگر نشان می‌دهد که به اینترنت پرسرعت ایرانسل یا همراه اول متصل شده‌اید.

برای مشاهده مناطق تحت پوشش ایرانسل می‌توانید به این صفحه  و برای همراه اول به این صفحه مراجعه کنید. البته بیشتر مناطق این شهر‌ها به طور کامل تحت پوشش 3G قرار نگرفته‌اند.

 برای استفاده از خدمات نسل چهارم نیاز به تعویض سیم‌کارت است. شما می‌توانید با مراجعه به مراکز خدمات ایرانسل سیم‌کارت فعلی خود را با قیمت 10,000 تومان با سیم‌کارت Usim تعویض کرده و یا یک سیم‌کارت جدید Usim با قیمت 20,000 تومان به اعتبار اولیه ده هزار تومان تهیه نمایید.سیم کارت های نسل چهار ایرانسل، به آسانی و بدون نیاز به برش، قابلیت تبدیل از سیم کارت معمولی به میکروسیم و نانوسیم را دارا هستند. سرعت متوسط دانلود شبکه LTE ایرانسل بین 10 تا 40 مگابیت بر ثانیه ، سرعت آپلود یک تا ۱۵ مگابیت بر ثانیه و مدت زمان پاسخگویی ۵۰ تا ۱۵۰ میلی ثانیه اعلام شده است.

برای دریافت سیم‌کارت 4G همراه اول نیز باید به یکی از دفاتر خدمات امور مشترکین همراه اول مراجعه کرده و یک سیم کارت جدید با قابلیت پشتیبانی از سرویس 4G درخواست کنید. البته اینترنت 4G همراه اول به صورت آزمایشی در برخی مناطق راه اندازی شده است.

فهرست نشانی مراکز ایرانسل  از طریق وبسایت ایرانسل به نشانی www.irancell.ir ، مرکز تماس شبانه روزی ایرانسل به شماره ۷۰۰ برای تماس از خطوط ایرانسل و ۰۹۳۷۷۰۰۰۰۰۰ برای تماس از سایر خطوط و اطلاعیه‌های ایرانسل قابل دریافت است.مشترکین برای دریافت تنظیمات به صورت خودکار، میتوانند کددستوری #۶*۳*۱۳۰* را از خط ایرانسل خود شماره گیری کنند تا ظرف چند لحظه، تنظیمات خودکار ویژه گوشی تلفن همراهشان ارسال شود.

تفاوت H+، H یا 3G چیست؟

با توجه به منطقه‌ای که  حضور دارید، اگر به نسل سوم اینترنت متصل باشید،یکی از علامت‌های زیر در قسمت‌بالایی دستگاهتان نمایش داده می‌شود.

H+

سرعت اینترنت +H یا همان HSDPA Plus حداکثر 21 مگابیت در ثانیه است و در بسیاری از نسخه‌های اندروید با همین علامت نمایش داده می‌شود. با فناوری +H به راحتی می‌توانید فیلم‌هایی با کیفیت HD ببینید.

H

استاندارد HSDPA که با علامت H نشان داده می‌شود کمی کند‌تر از +H ، با سرعتی حدود 7.2 مگابیت در ثانیه است. این سرعت حداقل سرعتی است که برای تماشای فیلم‌های HD لازم است و برای گشت و گذار در اینترنت بسیار مناسب به‌شمار می‌آید.

3G

شبکه داده 3G برای اولین بار برای پشتیبانی از مکالمه تصویری با سرعت 2 مگابیت در ثانیه (اگر چه در ابتدا سرعتی تنها برابر 384 کیلوبیت داشت) ارائه شد.

تفاوت 4g,lte,3g,h

تفاوت نسل‌های گوناگون اینترنت همراه(حداکثر سرعت از نظر تئوری)

آموزش تنظیم خودکار اینترنت 3G ایرانسل و همراه‌ اول

برای دریافت خودکار تنظیمات اینترنت ایرانسل می‌توانید کد #6*3*130* شماره‌گیری کنید یا به این نشانی بروید تا تنظیمات از طریق پیامک برایتان ارسال شود. برای فعال سازی اینترنت همراه اول نیز کد #231*111* راشماره گیری کنید یا یک پیامک به شماره 8088 ارسال نمایید.سپس با ارسال نوع و مدل گوشی یا شماره سریال گوشی (IMEI) از طریق پیام کوتاه به شماره 8008 یا با مراجعه به این نشانی تنظیمات مربوطه را دریافت کنید.شماره سریال گوشی با کد میانبر #06#* قابل مشاهده است.

اگر از قبل تنظیمات GPRS را روی موبایل خود دارید دیگر نیازی به دریافت دوباره تنظیمات نیست؛ زیرا تنظیمات 3G و GPRS یکسان هستند. برای فعال سازی بسته های اینترنتی همراه اول، آگاهی از میزان مصرف و دریافت راهنمای بسته های نوترینو باید کد #100* را شماره گیری نمایید. هچنین جهت خرید بسته های آلفا+ (با سرعت ۱Mbps)، ضروریست مدارک مربوطه را به دفاتر خدماتی و مراکز تلفن ثابت تحویل داده و یا در وب سایت شرکت بارگذاری نمایید.

آموزش تنظیم دستی اینترنت 3G ایرانسل و همراه‌ اول

راهنمای تصویری تنظیم دستی اینترنت 3G همراه اول برای تمامی سیستم عامل‌ها  در این نشانی و اینترنت 3G ایرانسل در این نشانی موجود است.
اگر با دریافت تنظیمات اینترنت به صورت خودکار مشکل داشتید (پیامک فرستاده نشد یا موبایلتان قابلیت انجام تنظیمات خودکار (OTA) نداشت) می‌توانید به صورت دستی تنظیمات را اعمال کنید.

تنظیمات دستی اینترنت 3G ایرانسل

تنظیمات دستی اینترنت 3G ایرانسل

تعرفه‌های اینترنت همراه 3G و 4G

تعرفه آزاد اینترنت‌های GPRS, 3G, 4G به ازای هر کیلوبایت ۰.۵ ریال برای مشترکین سیم کارت‌های دائمی و ۰.۷۵ ریال برای مشترکین سیم کارت‌های اعتباری است. در پی کاهش تعرفه‌ آزاد اینترنت، ایرانسل قیمت برخی از بسته‌های پرطرفدار (بسته‌های ۱۵۰ | ۵۰۰ مگابایت | ۲ و ۵ گیگابایت) را دو برابر کرده است. اما در تعرفه بسته‌های همراه اول تغییری ایجاد نشده است.

تعرفه اینترنت همراه اول:

همراه اول بسته‌های هوشمند ارزان‌تری نسبت به ایرانسل ارائه نموده است. این بسته‌ها عبارتند از:

جدول ۱- بسته های آلفا (نسل ۲)

بسته

میزان حجم

تعداد MMS

مدت اعتبار

قیمت (تومان)

کد دستوری فعالسازی

۱

۱۵۰ مگابایت

۱۰

۱ روز

۱,۰۰۰

*۱۰۰*۱۱#

۲

۸۰۰  مگابایت

۲۰

۷ روز

۵,۰۰۰

*۱۰۰*۱۲#

۳

۲.۵ گیگابایت

۵۰

۳۰ روز

۱۰,۰۰۰

*۱۰۰*۱۳#

۴

۸۰۰ مگابایت

۷ روز (فقط از ساعت ۲۳ لغایت ۸ صبح)

۱,۰۰۰

*۱۰۰*۱۴#

جدول ۲- بسته های آلفا+ (نسل ۳)

ترافیک

مدت اعتبار

۳۰MB

+

۳۰MB هدیه شبانه

۵۰MB

+

۵۰MB هدیه شبانه

۱۰۰MB

+

۱۰۰MBهدیه شبانه

۳۰۰MB

+

۳۰۰MBهدیه شبانه

۱GB

+

۱GB هدیه شبانه

۳GB

+

۳GB هدیه شبانه

روش فعالسازی

یک روزه

۹۰۰ تومان

۱,۵۰۰ تومان۳,۵۰۰ تومان

۹,۰۰۰ تومان

۱۰,۰۰۰

*۱۰۰*۲۱#

هفت روزه

۱,۸۰۰ تومان

۲,۵۰۰ تومان۵,۰۰۰ تومان

۱۰,۰۰۰ تومان

۱۳,۵۰۰

*۱۰۰*۲۲#

سی روزه

۴,۰۰۰ تومان۷,۰۰۰ تومان

۱۳,۰۰۰ تومان

 ۱۷,۰۰۰

*۱۰۰*۲۳#

جدول ۳- بسته‌های آلفا+ شبانه

کد دستوری فعالسازی

قیمت (تومان)

میزان حجم

بسته‌ های شبانه

۲۷۱#*۱۰۰*

۹۰۰ تومان

۹۰۰ مگا بایت

یک روزه

۲۷۲#*۱۰۰*

۴۵۰۰ تومان

۱۰ گیگا بایت

هفت روزه

۲۷۳#*۱۰۰*

۹۰۰۰ تومان

۲۲ گیگا بایت

سی روزه

جهت مشاهده آخرین تغییرات به سایت همراه اول مراجعه کنید.

 تعرفه 3G ایرانسل:

در حال حاضر تعرفه‌های ایرانسل برای تمامی نسل‌های اینترنت  EDGE، 3G و4G  یکسان است.

برای مشاهده تعرفه‌ها به سایت ایرانسل مراجعه کنید.
توجه: به سوالات تکراری در بخش نظرات جواب داده نخواهد شد.

۲۰۰ نظر

 1. من کوشیم j7.2016هست خط همراه اول من تو 3hمیمونه خط های دیکه ام 4Gمیاره ولی این خطتم 3Gمیمونه ممنون میشم راهنمایی کنید رو کوشی های دیکه هم امتحان کردم اون خط رو 3Gمیمونه

 2. سلام من دوتا سیم کارت
  رایتل و همراه اول دارم که هر دوتاش علامت اینترنتش شده Eچه باید بکنم

 3. Salam man sim cartam 4G Hast vali bala safe goshim alamate 3G miad alan 3G hast ya 4G ?

 4. سلام ایرانسل من 4G بود چند روز از همراه اول استفاده کردم که فقط e و h بود الان که باز از ایرانسل استفاده میکنم eهستش و4G نمیشه چطوری درستش کنم

 5. سلام من سیم کارتم ایرانسله ۴ جی هستش اما فقط e اون بالا میاد چه طوری باید بزارم رو حالت فورجی یا ۳جی
  در ضمن موبایلم هواوی وای ۳۳۰ هستش
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • رامتین اردشیری فر

   سلام
   گوشی شما تنها از حالت 3G پشتیبانی می کند.
   به قسمت تنظیمات Wireless & network>Mobile networks>Network Mode مراجعه نمایید و Preferred network mode را روی حالت پیشنهادی WCDMA/GSM قرار دهید.

 6. سلما راهنمای خیلی خوبی بود عالیه

 7. سلام.داده تلفن همراهم روشن میشه ولی علامتش بالای صفحه نمیاد….و ی مشکل دیگه نقطه اتصال اگر فعال نشه چکار باید کرد؟

 8. برای تماس با همراه اول چ شماره بگیرم ب غیر ۹۹۹۰

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد -فیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*