خانه » آپارات » اولین سفر انسان به ماه؛اولین‌ها چگونه به ماه رفتند؟

اولین سفر انسان به ماه؛اولین‌ها چگونه به ماه رفتند؟

اولین سفر انسان به ماه؛اولین‌ها چگونه به ماه رفتند؟Reviewed by the moon on Jul 25Rating: 4.0
باز آلدرین بر روی سطح ماه

باز آلدرین بر روی سطح ماه

21 ژوئیه 1969 اولین انسان ها روی ماه قدم گذاشتند و راه را برای فتح کره ماه توسط بقیه سفینه ها بازگذاشتند. آن ها کسی نبودند جز نیل آرمسترانگ و باز آلدرین.

یک سال بعد از سفر اولین انسان به فضا از سوی شوروی؛ در سپتامبر سال 1962  جان. اف. کندي، رئيس جمهور آمريکا در دانشگاه رایس کلماتى را بر زبان راند که به پيروزى ايالات‌متحده آمريکا در پياده کردن انسان در کُره ماه منتهى گرديد. 

در سال 1967، ناسا موشک ساترن 5 را برای ارسال فضاپیمای آپولو به سطح ماه توسعه داد و در سال 1968 فرانک بورمن، جیمز لاول و ویلیام آندرس اولین کسانی بودند که مدار زمین را در ماموریت آپولو 8 ترک کردند.

پس از آن در 16 ژوییه سال 1969، آپولو 11 که در جلوی یک موشک ساترن 5 نصب شده بود همراه با نیل الدن آرمسترانگ (فرمانده)، باز آلدرین (خلبان گردونهٔ ماه‌نشین) و مایکل کالینز(خلبان گردونهٔ فرماندهی) از پایگاه فضایی کندی پرتاب شد و در تاریخ 20 ژوئیه 1969، زمان ریاست جمهوری نیکسون، روی ماه فرود آمد. در 21 ژوئیه (6 ساعت پس از فرود) نیل آرمسترانگ توانست اولین انسانی باشد که روی ماه قدم می‌گذارد و جمله معروف خود را به زبان آورد: این گامی کوچک برای یک انسان و جهشی بزرگ برای بشریت است.

فضاپیمای آپولو ۱۱ از دو بخش تشکیل شده بود:

  • گردونه فرماندهی «کلمبیا» که قرار بود در مداری دور ماه گردش کند. مایکل کالینزمسئولیت هدایت این بخش را به عهده داشت و در طول ماموریت در مدار ماه باقی‌ماند.
  • گردونه ماه‌نشین «عقاب» که شامل کپسول ماه‌نشین و سخت‌افزار مخصوص فرود روی ماه بود. نیل آرمسترانگ و باز آلدرین با این بخش روی ماه فرود آمدند.

دو فضانورد به علت عدم شناخت و محدودیت‌هایی که داشتند، همان روز سطح ماه را ترک کرده، پس از اتصال مجدد به بخش فرمان «کلمبیا» به سمت زمین برگشتند. فضانوردها در مجموع حدود ۲۱ ساعت و نیم روی سطح ماه بودند. آزمایش‌هایی که بعداً روی نمونهٔ سنگ‌های آورده شده انجام شد، نشان داد که این سنگ‌ها عمری بیش از ۷٫۳ میلیارد سال زمینی دارند.آرمسترانگ و آلدرین حدود 22 کیلوگرم را به عنوان نمونه برای آوردن به زمین جمع آوری کردند.(+)

آن دو پلاک که حاوی نوشته‌ای برای آیندگان است در سطح ماه نصب می‌کنند:

پلاک نصب شده در ماه

در ژوئيه سال ۱۹۶۹ پس از ميلاد مسيح مردانى از کره زمين براى اولين بار قدم در ماه گذاشتند. ما با آرزوى صلح براى بشريت به اينجا آمده‌ايم.

فضانوردان یک دیسک سیلیکونی که به اندازه یک سکه 50 سنتی بود و در داخل کپسولی آلومینیوم قرار داشت را نیز در ماه باقی گذاشتند. بر روی دیسک پیامی از رهبران 73 کشور بود. تصاویر روی دیسک به مقدار 200 بار کوچک شده است و توانایی خوانده شدن با استفاده از میکروسکوپ را دارد.

آن ها یک لرزه نگار حساس برای بررسی اعماق سطح کره ماه و و پس بازتابگر لیزر برای تعیین فاصله دقیق ماه تا زمین روی ماه نصب کردند.پرتوی لیزر از زمین به سمت پس بازتابگرهای قرار گرفته بر روی ماه نشانه می‌رود و زمان رفت و برگشت نور اندازه گرفته می‌شود.

دیسک سیلیکونی-میکروفیلم-آمسترانگ-ماه

دیسک سیلیکونی در کنار یک سکه 50 سنتی

هنگامی که نیل آرمسترانگ از ماه‌نشین پایین می‌آمد و اولین قدم خود را می‌گذاشت، فیلمش به صورت زنده در سراسر جهان پخش ‌می‌شد. گفته می‌شود در آن زمان بیش از 500 میلیون نفر فیلم آرمسترانگ را دیده‌اند.

 به آرمسترانگ، آلدرین و کالینزمدال پس از بازگشت، مدال آزادی ریاست جمهوری از ریچارد نیکسون، مدال فضایی کنگره از رئیس جمهور جیمی کارتر در سال ۱۹۷۸ و مدال طلای کنگره در سال ۲۰۰۹ اهدا شد. نیل آرمسترانگ در ۲۵ اوت ۲۰۱۲ در سن ۸۲ سالگی بر اثر عوارض ناشی از جراحی قلب در بیمارستانی واقع در کلمبوس، اوهایو چشم از جهان فرو بست.

آپولو 17 یازدهمین سفر از ماموریت‌های آپولو و ششمین و آخرین سفر انسان به کره ماه بود.

 ناسا به مناسبت 45 اُمین سالگرد فرود انسان بر روی ماه فیلمی منتشر کرده است. آغاز فیلم با سخنان جان. اف. کندي شروع می‌شود:

اما چرا برخی‌ها می‌گویند ماه؟ چرا این را به عنوان هدفمان انتخاب کنیم؟ و شاید خواهد پرسید، که چرا بلندترین کوه را فتح کنیم؟ آیا به همین علت 35 سال پیش بر فراز اقیانوس اطلس پرواز کردیم؟ آیا به همین علت  رایس با تگزاز بازی‌می‌کند؟

ما انتخاب می‌کنیم که به ماه برویم. ما در این دهه انتخاب می‌کنیم که به ماه برویم؛ نه به خاطر این که آسان است، برای آن که سخت است. چرا که هدف سازماندهی نیرو و مهارت هایمان و بهره گیری بهتر از آن‌ها است.به همین دلیل ما این چالش می‌پذیریم .کسی قصد ندارد آن را به تعویق بیندازد وما می‌خواهیم در آن پیروز شویم.(+)

دانلود

برای مشاهده کامل فیلم ناسا می‌توانید به این لینک در یوتیوب مراجعه نمایید.

چین در دسامبر سال 2013 کاوشگر ماه پیمای خود را با نام  Chang’e-3 روی ماه فرود نشاند و تصاویری 360 از ماه منتشر کرد.برای دیدن تصویر به این نشانی بروید.

برای نمایش فیلم شبیه سازی شده پرواز آپولو و تصاویر ناسا به این و این نشانی بروید.

۲ نظر

  1. خیلی عالی بود واقعا

  2. متشكرم خيلي مفيد بود.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد -فیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*