خانه » فناوری » راه‌اندازی اینترنت 3G و 4G همراه اول و ایرانسل

راه‌اندازی اینترنت 3G و 4G همراه اول و ایرانسل

راه‌اندازی اینترنت 3G و 4G همراه اول و ایرانسلReviewed by 3G-4G on Aug 27Rating: 4.0

اینترنت 3G و 4G همراه اول و ایرانسل

سرانجام ایرانسل و همراه اول پروانه ارتقاء به نسل سوم و بالاتر اینترنت را دریافت کردند. بارزترین تفاوت بین نسل سوم ارتباطی یا همان 3G با نسل دوم  سرعت اینترنت بیشتر است.

این مطلب در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ بروزرسانی شد

تمامی مشترکین ایرانسل و همراه اول  تنها با خرید بسته‌های اینترنتی (نوترینو برای همراه اول) و حضور در مناطق تحت پوشش می‌توانند از اینترنت 3G و با تغییر سیم کارت خود از اینترنت 4G ایرانسل وهمراه اول استفاده کنند. هر کدام از علامت‌های H+ ،H یا 3G و  4G یا LTE به ‌جای E بر روی نمایشگر نشان می‌دهد که به اینترنت پرسرعت ایرانسل یا همراه اول متصل شده‌اید.

برای مشاهده مناطق تحت پوشش ایرانسل می‌توانید به این صفحه  و برای همراه اول به این صفحه مراجعه کنید. البته بیشتر مناطق این شهر‌ها به طور کامل تحت پوشش 3G قرار نگرفته‌اند.

 برای استفاده از خدمات نسل چهارم نیاز به تعویض سیم‌کارت است. شما می‌توانید با مراجعه به مراکز خدمات ایرانسل سیم‌کارت فعلی خود را با قیمت 10,000 تومان با سیم‌کارت Usim تعویض کرده و یا یک سیم‌کارت جدید Usim با قیمت 20,000 تومان به اعتبار اولیه ده هزار تومان تهیه نمایید.سیم کارت های نسل چهار ایرانسل، به آسانی و بدون نیاز به برش، قابلیت تبدیل از سیم کارت معمولی به میکروسیم و نانوسیم را دارا هستند. سرعت متوسط دانلود شبکه LTE ایرانسل بین 10 تا 40 مگابیت بر ثانیه ، سرعت آپلود یک تا ۱۵ مگابیت بر ثانیه و مدت زمان پاسخگویی ۵۰ تا ۱۵۰ میلی ثانیه اعلام شده است.

برای دریافت سیم‌کارت 4G همراه اول نیز باید به یکی از دفاتر خدمات امور مشترکین همراه اول مراجعه کرده و یک سیم کارت جدید با قابلیت پشتیبانی از سرویس 4G درخواست کنید. البته اینترنت 4G همراه اول به صورت آزمایشی در برخی مناطق راه اندازی شده است.

فهرست نشانی مراکز ایرانسل  از طریق وبسایت ایرانسل به نشانی www.irancell.ir ، مرکز تماس شبانه روزی ایرانسل به شماره ۷۰۰ برای تماس از خطوط ایرانسل و ۰۹۳۷۷۰۰۰۰۰۰ برای تماس از سایر خطوط و اطلاعیه‌های ایرانسل قابل دریافت است.مشترکین برای دریافت تنظیمات به صورت خودکار، میتوانند کددستوری #۶*۳*۱۳۰* را از خط ایرانسل خود شماره گیری کنند تا ظرف چند لحظه، تنظیمات خودکار ویژه گوشی تلفن همراهشان ارسال شود.

تفاوت H+، H یا 3G چیست؟

با توجه به منطقه‌ای که  حضور دارید، اگر به نسل سوم اینترنت متصل باشید،یکی از علامت‌های زیر در قسمت‌بالایی دستگاهتان نمایش داده می‌شود.

H+

سرعت اینترنت +H یا همان HSDPA Plus حداکثر 21 مگابیت در ثانیه است و در بسیاری از نسخه‌های اندروید با همین علامت نمایش داده می‌شود. با فناوری +H به راحتی می‌توانید فیلم‌هایی با کیفیت HD ببینید.

H

استاندارد HSDPA که با علامت H نشان داده می‌شود کمی کند‌تر از +H ، با سرعتی حدود 7.2 مگابیت در ثانیه است. این سرعت حداقل سرعتی است که برای تماشای فیلم‌های HD لازم است و برای گشت و گذار در اینترنت بسیار مناسب به‌شمار می‌آید.

3G

شبکه داده 3G برای اولین بار برای پشتیبانی از مکالمه تصویری با سرعت 2 مگابیت در ثانیه (اگر چه در ابتدا سرعتی تنها برابر 384 کیلوبیت داشت) ارائه شد.

تفاوت 4g,lte,3g,h

تفاوت نسل‌های گوناگون اینترنت همراه(حداکثر سرعت از نظر تئوری)

آموزش تنظیم خودکار اینترنت 3G ایرانسل و همراه‌ اول

برای دریافت خودکار تنظیمات اینترنت ایرانسل می‌توانید کد #6*3*130* شماره‌گیری کنید یا به این نشانی بروید تا تنظیمات از طریق پیامک برایتان ارسال شود. برای فعال سازی اینترنت همراه اول نیز کد #231*111* راشماره گیری کنید یا یک پیامک به شماره 8088 ارسال نمایید.سپس با ارسال نوع و مدل گوشی یا شماره سریال گوشی (IMEI) از طریق پیام کوتاه به شماره 8008 یا با مراجعه به این نشانی تنظیمات مربوطه را دریافت کنید.شماره سریال گوشی با کد میانبر #06#* قابل مشاهده است.

اگر از قبل تنظیمات GPRS را روی موبایل خود دارید دیگر نیازی به دریافت دوباره تنظیمات نیست؛ زیرا تنظیمات 3G و GPRS یکسان هستند. برای فعال سازی بسته های اینترنتی همراه اول، آگاهی از میزان مصرف و دریافت راهنمای بسته های نوترینو باید کد #100* را شماره گیری نمایید. هچنین جهت خرید بسته های آلفا+ (با سرعت ۱Mbps)، ضروریست مدارک مربوطه را به دفاتر خدماتی و مراکز تلفن ثابت تحویل داده و یا در وب سایت شرکت بارگذاری نمایید.

آموزش تنظیم دستی اینترنت 3G ایرانسل و همراه‌ اول

راهنمای تصویری تنظیم دستی اینترنت 3G همراه اول برای تمامی سیستم عامل‌ها  در این نشانی و اینترنت 3G ایرانسل در این نشانی موجود است.
اگر با دریافت تنظیمات اینترنت به صورت خودکار مشکل داشتید (پیامک فرستاده نشد یا موبایلتان قابلیت انجام تنظیمات خودکار (OTA) نداشت) می‌توانید به صورت دستی تنظیمات را اعمال کنید.

تنظیمات دستی اینترنت 3G ایرانسل

تنظیمات دستی اینترنت 3G ایرانسل

تعرفه‌های اینترنت همراه 3G و 4G

تعرفه آزاد اینترنت‌های GPRS, 3G, 4G به ازای هر کیلوبایت ۰.۵ ریال برای مشترکین سیم کارت‌های دائمی و ۰.۷۵ ریال برای مشترکین سیم کارت‌های اعتباری است. در پی کاهش تعرفه‌ آزاد اینترنت، ایرانسل قیمت برخی از بسته‌های پرطرفدار (بسته‌های ۱۵۰ | ۵۰۰ مگابایت | ۲ و ۵ گیگابایت) را دو برابر کرده است. اما در تعرفه بسته‌های همراه اول تغییری ایجاد نشده است.

تعرفه اینترنت همراه اول:

همراه اول بسته‌های هوشمند ارزان‌تری نسبت به ایرانسل ارائه نموده است. این بسته‌ها عبارتند از:

جدول ۱- بسته های آلفا (نسل ۲)

بسته

میزان حجم

تعداد MMS

مدت اعتبار

قیمت (تومان)

کد دستوری فعالسازی

۱

۱۵۰ مگابایت

۱۰

۱ روز

۱,۰۰۰

*۱۰۰*۱۱#

۲

۸۰۰  مگابایت

۲۰

۷ روز

۵,۰۰۰

*۱۰۰*۱۲#

۳

۲.۵ گیگابایت

۵۰

۳۰ روز

۱۰,۰۰۰

*۱۰۰*۱۳#

۴

۸۰۰ مگابایت

۷ روز (فقط از ساعت ۲۳ لغایت ۸ صبح)

۱,۰۰۰

*۱۰۰*۱۴#

جدول ۲- بسته های آلفا+ (نسل ۳)

ترافیک

مدت اعتبار

۳۰MB

+

۳۰MB هدیه شبانه

۵۰MB

+

۵۰MB هدیه شبانه

۱۰۰MB

+

۱۰۰MBهدیه شبانه

۳۰۰MB

+

۳۰۰MBهدیه شبانه

۱GB

+

۱GB هدیه شبانه

۳GB

+

۳GB هدیه شبانه

روش فعالسازی

یک روزه

۹۰۰ تومان

۱,۵۰۰ تومان۳,۵۰۰ تومان

۹,۰۰۰ تومان

۱۰,۰۰۰

*۱۰۰*۲۱#

هفت روزه

۱,۸۰۰ تومان

۲,۵۰۰ تومان۵,۰۰۰ تومان

۱۰,۰۰۰ تومان

۱۳,۵۰۰

*۱۰۰*۲۲#

سی روزه

۴,۰۰۰ تومان۷,۰۰۰ تومان

۱۳,۰۰۰ تومان

 ۱۷,۰۰۰

*۱۰۰*۲۳#

جدول ۳- بسته‌های آلفا+ شبانه

کد دستوری فعالسازی

قیمت (تومان)

میزان حجم

بسته‌ های شبانه

۲۷۱#*۱۰۰*

۹۰۰ تومان

۹۰۰ مگا بایت

یک روزه

۲۷۲#*۱۰۰*

۴۵۰۰ تومان

۱۰ گیگا بایت

هفت روزه

۲۷۳#*۱۰۰*

۹۰۰۰ تومان

۲۲ گیگا بایت

سی روزه

جهت مشاهده آخرین تغییرات به سایت همراه اول مراجعه کنید.

 تعرفه 3G ایرانسل:

در حال حاضر تعرفه‌های ایرانسل برای تمامی نسل‌های اینترنت  EDGE، 3G و4G  یکسان است.

برای مشاهده تعرفه‌ها به سایت ایرانسل مراجعه کنید.
توجه: به سوالات تکراری در بخش نظرات جواب داده نخواهد شد.

۱۹۸ نظر

 1. سلام.من گوشیم ۴جی رو ساپودت میکنه سیم کارت ۴جی همراه هم دارم ولی نت ۴حی نمیشه.تو خونمون هم ۴جی انتن میده.
  من سیم کارت پدرم رو امتحان کردم و ۴جی شد ولی سیمکارت خودم h+ میزنه
  چی کار کنم

 2. باسلام
  من سیم کارت خود را به یوسیم تبدیل کردم ولی از هدیه ای که قول داده بودن خبری نشد وخود بسته آلف خریدم
  لطفا بگویید برای دریافت هدیه 4گیک مورد تعهد همراه اول چکار باید کرد؟
  متشکرم

 3. سلام آقای ادشیری فر رفتم.تو سایت گفته واسه وارد شدن به منوی مخفی باید کد *#*#4636#*#*رو وارد کنی تا وارد منوی مخفی بشی.ولی من هرچی وارد میکنم وارد نمیشه.گوشیم تازه ب بازار اومده.samsung galaxy c5

 4. سلام ادمین جان، من موبایلم Samsung Galaxy J3 و 4g رو ساپورت میکنه و سیم کارتم هم یوسیم همراه اول هست، تنظیمات گوشی روی 2g/3g/LTE هست ، منطقه ما ۳ جی رو ساپورت میکنه و فور جی هم فعلا حالت آزمایشی هست، متاسفانه بالا صفحه E مینویسه و حتی روی ۳ جی هم نمیره، ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • رامتین اردشیری فر

   با سلام
   تنظیمات گوشی را روی WCDMA only یا 3G only قرار دهید. اگر این گزینه وجود ندارد می توانید از پاسخ دو دیدگاه قبلی استفاده کنید.
   توجه کنید که اگر تحت پوشش منطفه 3G نباشید ممکن است سیگنال گوشی قطع شود و باید به حالت عادی برگردید.

 5. سلام خدمت دوست عزیز.گوشی من samsung galaxy c5 هستش دو سیم کارته.تو قسمت network modeفقط سه حالت هست اول ۲g onlyدوم 2g/3g auto سوم 2g/3g/4g autoهستتش.من گزینه آخر میزنم بعد نت رو روشن میکنم فورا میره رو حالت 2g میخواستم حالت 3g only رو بهش اضافه کنم که فقط اون حالت باشه.از کرمانشاه هستم پوشش شبکه اینجا قویه.مرسی

 6. سلام، گوشی من هواوی p8 هست، سیم کارت 4g دارم، مشهد هستم و خونه‌مون تحت پوشش هست، توی سرچ دستی شبکه ها گزینه 4g رو میاره اما کانکت نمیشه و قاعدتا اینترنت هم فقط h+ دارم. گزینه enable 4g هم فعاله رو گوشیم. لطفن راهنمایی کنین

 7. شایان خواهش میکنم جواب بدین

  سلام خواهش میکنم جوابمو بدید
  ما توی خونمون مشکل اینتر نت و انتن دهی سیم کارت داریم خونه ما توی شهر نیست بلکه توی روستا بعد من تبلتم 5500 lenovo هستش و از 3Gو2G میتوم استفاده کنم شما نمیدونید چیکار کنم که بتونم ازاینترنت 4Gاستفاده کنم . اگ نمیشه از این تبلتم از 4Gاستفاده کنم آیا گوشی سام سونگ نوت 5 تو تنظیماتش از اینترنت 4G ITE پشتیبانی میکند. و چیکار کنم که توی روستامون انتن دهی خوب بشه
  ی دونه دکل نزدیک ما هست و ی دونه دکل دور از ما ولی هیچ کدومشون انگار که کار نمیکنه. و لطفأ بگید که چه گوشی بخرم که از 4G ITE پشتیبانی کنه؟؟؟؟؟؟ خواهش میکنم جوابمو بدین.؟؟؟ و جواب رو به ایمیلم بفرستین که چیکار کنم .؟؟؟

  • رامتین اردشیری فر

   با سلام
   تبلت شما از اینترنت 4جی پشتیبانی نمی کند و قادر به استفاده از آن نیستید اما نوت 5 از اینترنت 4جی پشتیبانی می کند. اگر مشکل آنتن دهی دارید می توانید کاری کنید که گوشی شما تنها به دکل های 3جی متصل شود اما توجه داشته باشید در صورت خارج شدن از محدوده 3جی آنتن گوشی شما قطع می شود و برای استفاده مجدد از آن باید تنظیمات را به حالت قبل بازگردانید. بدین منظور
   به قسمت تنظیمات Wireless & network>Mobile networks>Network Mode
   مراجعه نمایید و Preferred network mode
   را روی حالت پیشنهادی LTE/WCDMA/GSM قرار دهید.
   برای اطمبنان از پشتیبانی گوشی شما از 4جی نام آن را در سایت زیر جستجو کنید:
   http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note5-7431.php
   اگر در مقابل Networks عبارت LTE وجود داشت یعنی این گوشی اینترنت 4جی را پشتیبانی می کند.
   پیش از خرید گوشی یا مودم 4جی حتما بررسی کنید که منطقه شما تحت پوشش 4 جی باشد، چرا که در بعضی از مناطق تهران هنوز اینترنت 3جی پوشش کاملی ندارد

 8. سلام گوشی من هواوی جی 730هستش سیمکارتم هم همراه اوله علامت اینترنتش eمیاد همه تنظیمات هم انجام دادم ولی بازم تغیر نکرده که علامت hیا3G بیاد لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم

 9. با سلام یه خواهشی که از شما دارم شرکت همراه اول لطفا کنید اینقدر تعرفه ها رو بالا نبرید .پدر ملت رو سوختید من قبلا ۲/۵گیگ بسته خرید می کردم ده هزار تومان یک ماه به راحتی می رفت و تموم هم نمی شود اما الان شما آقایون تعرفه ها طوری کردید که فقط از جیب ملت دارین دزدی می کنین مثلا هدیه شبانه به چه درد ملت می خوره اونم ساعت دو نصف شب .اون موقع قیمت خرید هم کردید ۱۲هزارتومن .خجالت هم خوب چیزیه دزدی تو روز روشن.

 10. با سلام موبایل من سامسونگ a5 است تو گزینه های اینترنت 4G یا LTE نداره باید چی کار کنم؟؟؟؟

  • رامتین اردشیری فر

   با سلام
   لطفا گزینه های موجود در تنظیمات را بنویسید. همچنین به تنظیمات>درباره (Settings > About phone) رفته و نوشته ی Model number را در پاسخ همین دیدگاه ارسال کنید.

 11. سلام.موبایل من مدلhwei y511 هس.و یه مدتیه که به اینترنت همراه اول متصل میشم به حالتEدر میاد.و سرعتش خیلی کمه باید چیکار کنم؟؟؟

  • رامتین اردشیری فر

   با سلام
   1.به قسمت تنظیمات Wireless & network>Mobile networks>Network Mode مراجعه نمایید و Preferred network mode را روی حالت پیشنهادی LTE/WCDMA/GSM قرار دهید.
   2.در منطقه‌ای دیگر از شهر خود که از پوشش 3G در آن ناحیه مطمئن هستید سعی کنید به اینترنت متصل شوید.
   3.موبایل خود را با یک آنتی ویروس (مانند آنتی ویروس رایگان Avast) اسکن کنید یا در حالت Safe Mode دستگاه خود را راه اندازی کنید، تنظیمات را انجام دهید و به اینترنت متصل شوید. اگر در حالت Safe Mode موفق به اتصال به اینترنت 3G شدید احتمالاً اپلیکیشنی ناسازگار در گوشی شما نصب شده است.
   4. اندروید خود را آپدیت کنید و به تنظیمات کارخانه برگردانید و دوباره تنظیمات را انجام دهید. (اگر گوشی شما روت است اندروید را روی گوشی فلش کنید).
   – – اگر هیچ کدام از راه حل‌های فوق جواب نداد ممکن است مشکل سخت افزاری باشد.

 12. سلام .گوشیه من گلکسی اس4 مدلgt-I9500 با اندروید ارتقایافته 5 هروقت از اینترنت داده استفاده میکنم (همراه اول و حتی ایرانسل) در بالا نشان داده، مثل رقص نور تغییر میکنه (3g.H.H+و…الاآخر)
  علت آن چیست؟ آیا گوشی من 4gرا ثاپورت میکنه؟

  • رامتین اردشیری فر

   با سلام
   علت آن می‌تواند به علت اتصال گوشی شما به چند دکل مخابراتی با فناوری‌های مختلف (مانند H+ و 3g و…) باشد. اگر این مسئله برای گوشی شما مشکل ایجاد کرده و باعث داغ شدن بیش از حد آن می‌شود:
   1. در محلی دیگر به فاصله بیش از 25 کیلومتر از محل قبلیتان فاصله دارد بروید و آن جا در حالت ثابت به اینترنت متصل شوید. اگر مشکل حل شد احتمالا چند دکل با چند فناوری مختلف در اطراف شما در محل قبلیتان وجود داشته است که سبب سوییچ موبایل بین چند دکل می‌شده است که مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند.
   2. یکبار گوشی را در حالت Safe Mode روشن کنید؛ در صورتی که مشکل رفع شد ممکن است نرم افزاری مخرب در دستگاه شما نصب شده باشد ونیاز به حذف کردن آن باشد.
   3. آخرین راه فلش رام است همه‌ی اطلاعات شما را پاک می‌کند. البته این راه حل در صورتی کارساز خواهد بود مشکل شما سخت افزاری نباشد.

   گوشی شما از 4G پشتیبانی نمی‌کند اما مدل I9505 پشتیبانی می‌کتد.

 13. با سلام و احترام
  دوستانی که گوشی یا لپ تاپ خودرا گم کرده اند یا به سرقت رفته است تنها در سامانه رسمی و کشوری به نام همیاب 24 ثبت نمایید و در سایت های نامعتبری که اطلاعات شخصی شما و کالا را به نمایش می گذارند جدا خودداری بفرماید تا دچار مشکلاتی هم چون اخاذی و سو استفاده از شماره تماس نشوید
  http://www.hamyab24.com

 14. سلام. یه آیفون 5s دارم سیم کارتمو هم تازه عوض کردم و تنظیمات 4g رو هم انجام دادم ولی به شبکه نسل ۴ وصل نمیشه و تو بهترین حالت آنتنش 3g هست. مشکل از گوشیمه یا سیم کارت یا شبکه؟ ضمنا همراه اول هستم

  • رامتین اردشیری فر

   سلام
   اگر می خواهید از شبکه 4g استفاده کنید، باید مطمئن شوید که از آخرین نسخه ios (سیستم عامل آیفون) استفاده می کنید. همچنین دقت کنید که در منطقه تحت پوشش 4g باید قرار داشته باشید و بر روی جایگاه سیم کارت (کارتی که سیم کارت در آن فرار دارد و جدا می شود) عبارت USIM یا 4G یا LTE درج شده باشد. مناطق تحت پوشش 4g نسبت به مناطق تحت پوشش 3g کمتر هستند. از فعال بودن گزینه Enable 4G در تنظیمات، بخش Mobile Data نیز اطمینان حاصل کنید.

 15. سلام من گوشی s7 edge دارم در قسمت network Mode گزینه Lte/3g/2g atu هست ولی به هیچ عنوان روی Lte نمی ره همزمان با یه گوشی آیفون 6s روی Lte بود ولی واسه من نبود فقط روی h+ بود سیم کارت هم عوض کردم ولی نشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد -فیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*