خانه » فناوری » راه‌اندازی اینترنت 3G و 4G همراه اول و ایرانسل

راه‌اندازی اینترنت 3G و 4G همراه اول و ایرانسل

راه‌اندازی اینترنت 3G و 4G همراه اول و ایرانسلReviewed by 3G-4G on Aug 27Rating: 4.0

اینترنت 3G و 4G همراه اول و ایرانسل

سرانجام ایرانسل و همراه اول پروانه ارتقاء به نسل سوم و بالاتر اینترنت را دریافت کردند. بارزترین تفاوت بین نسل سوم ارتباطی یا همان 3G با نسل دوم  سرعت اینترنت بیشتر است.

این مطلب در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ بروزرسانی شد

تمامی مشترکین ایرانسل و همراه اول  تنها با خرید بسته‌های اینترنتی (نوترینو برای همراه اول) و حضور در مناطق تحت پوشش می‌توانند از اینترنت 3G و با تغییر سیم کارت خود از اینترنت 4G ایرانسل وهمراه اول استفاده کنند. هر کدام از علامت‌های H+ ،H یا 3G و  4G یا LTE به ‌جای E بر روی نمایشگر نشان می‌دهد که به اینترنت پرسرعت ایرانسل یا همراه اول متصل شده‌اید.

برای مشاهده مناطق تحت پوشش ایرانسل می‌توانید به این صفحه  و برای همراه اول به این صفحه مراجعه کنید. البته بیشتر مناطق این شهر‌ها به طور کامل تحت پوشش 3G قرار نگرفته‌اند.

 برای استفاده از خدمات نسل چهارم نیاز به تعویض سیم‌کارت است. شما می‌توانید با مراجعه به مراکز خدمات ایرانسل سیم‌کارت فعلی خود را با قیمت 10,000 تومان با سیم‌کارت Usim تعویض کرده و یا یک سیم‌کارت جدید Usim با قیمت 20,000 تومان به اعتبار اولیه ده هزار تومان تهیه نمایید.سیم کارت های نسل چهار ایرانسل، به آسانی و بدون نیاز به برش، قابلیت تبدیل از سیم کارت معمولی به میکروسیم و نانوسیم را دارا هستند. سرعت متوسط دانلود شبکه LTE ایرانسل بین 10 تا 40 مگابیت بر ثانیه ، سرعت آپلود یک تا ۱۵ مگابیت بر ثانیه و مدت زمان پاسخگویی ۵۰ تا ۱۵۰ میلی ثانیه اعلام شده است.

برای دریافت سیم‌کارت 4G همراه اول نیز باید به یکی از دفاتر خدمات امور مشترکین همراه اول مراجعه کرده و یک سیم کارت جدید با قابلیت پشتیبانی از سرویس 4G درخواست کنید. البته اینترنت 4G همراه اول به صورت آزمایشی در برخی مناطق راه اندازی شده است.

فهرست نشانی مراکز ایرانسل  از طریق وبسایت ایرانسل به نشانی www.irancell.ir ، مرکز تماس شبانه روزی ایرانسل به شماره ۷۰۰ برای تماس از خطوط ایرانسل و ۰۹۳۷۷۰۰۰۰۰۰ برای تماس از سایر خطوط و اطلاعیه‌های ایرانسل قابل دریافت است.مشترکین برای دریافت تنظیمات به صورت خودکار، میتوانند کددستوری #۶*۳*۱۳۰* را از خط ایرانسل خود شماره گیری کنند تا ظرف چند لحظه، تنظیمات خودکار ویژه گوشی تلفن همراهشان ارسال شود.

تفاوت H+، H یا 3G چیست؟

با توجه به منطقه‌ای که  حضور دارید، اگر به نسل سوم اینترنت متصل باشید،یکی از علامت‌های زیر در قسمت‌بالایی دستگاهتان نمایش داده می‌شود.

H+

سرعت اینترنت +H یا همان HSDPA Plus حداکثر 21 مگابیت در ثانیه است و در بسیاری از نسخه‌های اندروید با همین علامت نمایش داده می‌شود. با فناوری +H به راحتی می‌توانید فیلم‌هایی با کیفیت HD ببینید.

H

استاندارد HSDPA که با علامت H نشان داده می‌شود کمی کند‌تر از +H ، با سرعتی حدود 7.2 مگابیت در ثانیه است. این سرعت حداقل سرعتی است که برای تماشای فیلم‌های HD لازم است و برای گشت و گذار در اینترنت بسیار مناسب به‌شمار می‌آید.

3G

شبکه داده 3G برای اولین بار برای پشتیبانی از مکالمه تصویری با سرعت 2 مگابیت در ثانیه (اگر چه در ابتدا سرعتی تنها برابر 384 کیلوبیت داشت) ارائه شد.

تفاوت 4g,lte,3g,h

تفاوت نسل‌های گوناگون اینترنت همراه(حداکثر سرعت از نظر تئوری)

آموزش تنظیم خودکار اینترنت 3G ایرانسل و همراه‌ اول

برای دریافت خودکار تنظیمات اینترنت ایرانسل می‌توانید کد #6*3*130* شماره‌گیری کنید یا به این نشانی بروید تا تنظیمات از طریق پیامک برایتان ارسال شود. برای فعال سازی اینترنت همراه اول نیز کد #231*111* راشماره گیری کنید یا یک پیامک به شماره 8088 ارسال نمایید.سپس با ارسال نوع و مدل گوشی یا شماره سریال گوشی (IMEI) از طریق پیام کوتاه به شماره 8008 یا با مراجعه به این نشانی تنظیمات مربوطه را دریافت کنید.شماره سریال گوشی با کد میانبر #06#* قابل مشاهده است.

اگر از قبل تنظیمات GPRS را روی موبایل خود دارید دیگر نیازی به دریافت دوباره تنظیمات نیست؛ زیرا تنظیمات 3G و GPRS یکسان هستند. برای فعال سازی بسته های اینترنتی همراه اول، آگاهی از میزان مصرف و دریافت راهنمای بسته های نوترینو باید کد #100* را شماره گیری نمایید. هچنین جهت خرید بسته های آلفا+ (با سرعت ۱Mbps)، ضروریست مدارک مربوطه را به دفاتر خدماتی و مراکز تلفن ثابت تحویل داده و یا در وب سایت شرکت بارگذاری نمایید.

آموزش تنظیم دستی اینترنت 3G ایرانسل و همراه‌ اول

راهنمای تصویری تنظیم دستی اینترنت 3G همراه اول برای تمامی سیستم عامل‌ها  در این نشانی و اینترنت 3G ایرانسل در این نشانی موجود است.
اگر با دریافت تنظیمات اینترنت به صورت خودکار مشکل داشتید (پیامک فرستاده نشد یا موبایلتان قابلیت انجام تنظیمات خودکار (OTA) نداشت) می‌توانید به صورت دستی تنظیمات را اعمال کنید.

تنظیمات دستی اینترنت 3G ایرانسل

تنظیمات دستی اینترنت 3G ایرانسل

تعرفه‌های اینترنت همراه 3G و 4G

تعرفه آزاد اینترنت‌های GPRS, 3G, 4G به ازای هر کیلوبایت ۰.۵ ریال برای مشترکین سیم کارت‌های دائمی و ۰.۷۵ ریال برای مشترکین سیم کارت‌های اعتباری است. در پی کاهش تعرفه‌ آزاد اینترنت، ایرانسل قیمت برخی از بسته‌های پرطرفدار (بسته‌های ۱۵۰ | ۵۰۰ مگابایت | ۲ و ۵ گیگابایت) را دو برابر کرده است. اما در تعرفه بسته‌های همراه اول تغییری ایجاد نشده است.

تعرفه اینترنت همراه اول:

همراه اول بسته‌های هوشمند ارزان‌تری نسبت به ایرانسل ارائه نموده است. این بسته‌ها عبارتند از:

جدول ۱- بسته های آلفا (نسل ۲)

بسته

میزان حجم

تعداد MMS

مدت اعتبار

قیمت (تومان)

کد دستوری فعالسازی

۱

۱۵۰ مگابایت

۱۰

۱ روز

۱,۰۰۰

*۱۰۰*۱۱#

۲

۸۰۰  مگابایت

۲۰

۷ روز

۵,۰۰۰

*۱۰۰*۱۲#

۳

۲.۵ گیگابایت

۵۰

۳۰ روز

۱۰,۰۰۰

*۱۰۰*۱۳#

۴

۸۰۰ مگابایت

۷ روز (فقط از ساعت ۲۳ لغایت ۸ صبح)

۱,۰۰۰

*۱۰۰*۱۴#

جدول ۲- بسته های آلفا+ (نسل ۳)

ترافیک

مدت اعتبار

۳۰MB

+

۳۰MB هدیه شبانه

۵۰MB

+

۵۰MB هدیه شبانه

۱۰۰MB

+

۱۰۰MBهدیه شبانه

۳۰۰MB

+

۳۰۰MBهدیه شبانه

۱GB

+

۱GB هدیه شبانه

۳GB

+

۳GB هدیه شبانه

روش فعالسازی

یک روزه

۹۰۰ تومان

۱,۵۰۰ تومان۳,۵۰۰ تومان

۹,۰۰۰ تومان

۱۰,۰۰۰

*۱۰۰*۲۱#

هفت روزه

۱,۸۰۰ تومان

۲,۵۰۰ تومان۵,۰۰۰ تومان

۱۰,۰۰۰ تومان

۱۳,۵۰۰

*۱۰۰*۲۲#

سی روزه

۴,۰۰۰ تومان۷,۰۰۰ تومان

۱۳,۰۰۰ تومان

 ۱۷,۰۰۰

*۱۰۰*۲۳#

جدول ۳- بسته‌های آلفا+ شبانه

کد دستوری فعالسازی

قیمت (تومان)

میزان حجم

بسته‌ های شبانه

۲۷۱#*۱۰۰*

۹۰۰ تومان

۹۰۰ مگا بایت

یک روزه

۲۷۲#*۱۰۰*

۴۵۰۰ تومان

۱۰ گیگا بایت

هفت روزه

۲۷۳#*۱۰۰*

۹۰۰۰ تومان

۲۲ گیگا بایت

سی روزه

جهت مشاهده آخرین تغییرات به سایت همراه اول مراجعه کنید.

 تعرفه 3G ایرانسل:

در حال حاضر تعرفه‌های ایرانسل برای تمامی نسل‌های اینترنت  EDGE، 3G و4G  یکسان است.

برای مشاهده تعرفه‌ها به سایت ایرانسل مراجعه کنید.
توجه: به سوالات تکراری در بخش نظرات جواب داده نخواهد شد.

۱۹۸ نظر

 1. تشکر از اینکه وقت میزارید تنظیماتی که گفتین انجام دادم اما هنوز E هستش البته روی یه گوشی دیگه ای انجام دادم تبدیل به Hشد

  • رامتین اردشیری فر

   خواهش می کنم؛
   از سالم بودن سیم کارت اطمینان حاصل کنید. اگر سیم کارت مشکلی نداشت پیشنهاد می‌کنم به یکی از نمایندگی‌های رسمی سامسونگ مراجعه کنید.

 2. باسلام .من گوشی سامسونگ گلکسی s7 دارم. خطمم ایرانسله .کرمانشاه منطقه یک شهری هم هستم اما اینترنتم Eهست تنظیمات اینترنت بصورت خودکار اپراتور ایرانسل فرستاد ومن فقط گزینه نصب رو زدم همه پستای قبلیم خوندم وراهنمایی هاتون رو اجرا کردم اما هنوز E هستش واقعن کلافه شدم خواهشن اگه امکانش هست به من کمک کنید با تشکر فراوان

  • رامتین اردشیری فر

   با سلام
   هنگامی که تنظیمات Preferred network mode در Wireless & network>Mobile networks>Network Mode را روی حالت WCDMA only تنظیم می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

 3. با سلام
  من گوشی Sumsung Note 5 دارم , با وجودیکه سیم کارت 4G ایرانسل گرفتم ولی علامت E میاد و فقط دو بار به مدت کمتر از 10 ثانیه علامت G ظاهر شده. در شهر مشهد زندگی میکنم و در مناطق مختلف شهر امتحان کردم. لطفا من رو راهنمایی کنید.
  با تشکر

  • رامتین اردشیری فر

   با سلام
   به قسمت تنظیمات Wireless & network>Mobile networks>Network Mode مراجعه نمایید و Preferred network mode را روی حالت WCDMA only برای استفاده تنها از 3G و یا روی حالت LTE (preferred /WCDMA/GSM برای استفاده از اینترنت 4G قرار دهید.

  • گوشی من 2 سیم کارته هست و ایرانسل روی سیم 2 تنظیم شده و گزینه (LTE/3G/2G (Auto connect هست که با انتخاب اون فقط E ظاهر میشه و 3g only که با انتخاب این گزینه طبق گفته شما حالت H+ ظاهر میشه. الان سوال من این هست که من از 4G نمیتونم استفاده کنم ؟ چون گزینه 4g only رو نداره و فقط همون حالت اول هست .
   با سپاس فراوان از پاسخگویی سریع

  • رامتین اردشیری فر

   ۱. شماره‌ی *#*#4636#*#* را برای دسترسی به منوی مخفی شماره گیری کنید.
   ۲. به قسمت Phone information بروید.
   ۳. به پایین اسکرول کنید تا به قسمت Set preferred network type: برسید و زیر نوشته Set preferred network type: را لمس کنید.
   ۴. گزینه LTE only را انتخاب کنید.

   اگر با شماره گیری کد فوق وارد منوی مخفی نشدید، می‌توانید از این اپلیکیشن استفاده کنید:
   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tapbase.LTEswitcher

   اگر با مشکل آنتن دهی مواجه شدید این گزینه را مجدداً روی LTE (preferred) /WCDMA/GSM قرار دهید.
   موفق باشید

 4. سلام گوشی من samsung galaxy E5 است. من تنظیمات اینترنت را درخواست کردم وی گفت تنظیمات اینترنت شما موجود نیست من تنظیمات را دستی وارد کردم با استفاده از سایت و در بالای گوشی ام +H آمد ولی به اینتر نت متصل نمی شود ولی گوشی خواهرم که samsung galaxy A5 است +H میآید و متصل میشود لطفا راهمایی ام کنید

  • رامتین اردشیری فر

   سلام
   هنگام مواجه با خطای “تنظیمات اینترنت برای گوشی شما موجود نیست ” در ساعتی دیگر دوباره درخواست خود را ارسال کنید. ممکن است تنظیمات را درست انجام نداده باشید و دریافت تنظیمات خودکار مشکل شما را حل کند.
   اگر هیچ برنامه‌ای به اینترنت متصل نمی‌شود، گوشی را در حالت Safe Mode ریبوت کنید. در صورت درست شدن مشکل اینترنت احتمالاً بدافزاری در گوشی شما نصب شده است . اپلیکیشن‌هایی که دسترسی استفاده از اینترنت را دارند را پاک کنید.

 5. باسلام ماساکن خوزستان اهواز،کارون،روستای کوت سید صالح هستیم دراین روستا ببش از1000خانه وارزندگی میکنندواکثرن دانشجو وبه اینترنت پرسرعت نیاز دارند.باوجود اینکه اکثر جاها سرعت اینترنت بالارفته ولی دراین روستا(کوت سیدصالح)سرعت اینترنت همراه ایرانسل وهمراه اول بسیارپایین وهنوزEمی باشد.لذا از شما جهت بالابردن سرعت اینترنت همراه ایرانسل وهمراه اول تقاضا دارم.باتشکر

  • رامتین اردشیری فر

   با سلام
   این سایت وابسته به هیچ سازمانی ( اعم از همراه اول و ایرانسل) نیست و متاسفته کاری از دست ما بر نمی‌آید.
   شما می‌توانید از طریق این لینک با خدمات مشترکین ایرانسل و از طریق این لینک با امور مشترکین خدمات همراه اول تماس بگیرید و مشکل خود را مطرح کنید.

 6. من همه ی اون کار هارو انجام دادم ولی بالای انتم E میاد مشکلش چیست

  • رامتین اردشیری فر

   با سلام
   لطفاً اطلاعات گوشی خود را (مانند نام، مدل، نسخه سیستم عامل) و اپراتوری که از آن استفاده می‌کنید + منطقه و شهری که در آن هستید را قرار دهید تا بتوانیم شما را راهنمایی کنیم.

 7. سلام
  من خط ایرانسل دارم که تا وقتی بیرونم انتن دهیش عالیه و علامت H+ نشون میده ولی به محض اینکه داخل منزل میشم اصلا به اینترنت وصل نمیشه درصورتیکه با خط رایتل هم داخل هم خارج از منزل به راحتی به نت کانکت میشم.
  مشکل از کجاست؟
  واقعا ممنون میشم راهنماییم کنید.
  و اینکه ما تو منطقه تحت پوشش 3G هستیم

  • رامتین اردشیری فر

   با سلام
   احتمالاً در نزدیکی خانه شما دکل 3G ایرانسل وجود ندارد، برخی از مناطقی که در نقشه تحت پوشش 3G قرار گرفته است دارای مشکل است. می‌توانید برای اطمینان از این موضوع با یک گوشی دیگر به اینترنت متصل شوید.

  • سلام
   با گوشی دیگه ای امتحان کردم ولی وصل نشد. مشکل از دکل 3g ایرانسله؟ ولی من تا جلوی درب منزل به اینترنت وصل میشم و علامت H بالای انتنم دارم
   فقط داخل خونه به اینترنت نمیتونم وصل شم. و علامت E بالای انتنم میاد.

  • رامتین اردشیری فر

   بله، منطقه شما به طور کامل تحت پوشش اینترنت 3G قرار نگرفته است. اگر از سیستم‌عامل اندروید استفاده میکنید به قسمت تنظیمات Wireless & network>Mobile networks>Network Mode مراجعه نمایید و Preferred network mode را روی حالت WCDMA only قرار دهید.
   این کار باعث می شود موبایل شما تنها به دکل های 3g متصل شود، اگر در نزدیکی شما دکل 3g نباشد گوشی شما با آنتن دهی ضعیف یا قطع آنتن دهی مواجه می شود.

 8. وقت با 3G میرم تو گوگل فقط با سایفون موفق میشم و اگر سای*ن را خاموش کنم تو گوگل نمیتونم برم علتش چیه

  • رامتین اردشیری فر

   این مشکل مربوط به اپراتور شما می‌شود. در صورت رفع نشدن مشکل بعد از یک روز با اپراتور خود تماس بگیرید.

  • این مشکل به خاطر پروکسی هست که سا*فون تنظیم میکنه از مسیر
   (setting>wireless & networks>mobile data>Access Point Names(APN
   وارد تنظیمات شوید و مقدار proxy و port رو خالی کنید که معمولا مینویسه not set

   —————————————————————————————————————-
   تو کامپوتر هم از این مسیر
   Contro Panel>Internet Option>Connections> LAN Serttings
   تمام تیک ها را بردارید و سپس ok

   پایان

 9.  با سلام خدمت دوست عزیز…
  تا دیروز از 3G استفاده میکردم. اما الان نمیتونم.. چون بعد از انتخاب 3G (که البته جستجوو میشه) شبکه خط ایرانسلم کلا قطع و بدون سرویس میشه مدل گوشیم هم هواووی G630-U20 هستش.. و انروید 4.3 همه تنظیمات هم به خدا بلدم و از راه کد دادن یا دستی هم که میزنم و اگه توی قسمت جستجو شبکه’شم خودکار بزنم 2G میشه .. بعضی وقتا هم نمیشه و میره روی رومینگ… حتی تنظیمات کارخانه هم زدم.. باز همینه… نمیدونم چرا… اینم بگم که ایمیلم تا یکی دو روز پیش یکی دیگه بود و اینی که بالا تایپ کردم جدیده… توی Google + جایی که نوشته ،،، اکانت تووون رو میخواهید حذف کنید و قابل برگشت نیست(البته توی google پلاس و حتی گفته بود داخل مرور گرها مشکلی نیست و میشه وارد اکانتتون شید..) منم اکانت رو حذف کردم که قابل برگشت توی گوگل پلاس نباشه.. فقط همین به ذهنم میرسه که شاید….. خداوکیلی راهنمایی کمک میخوام.. چون با 2G نمیشه خوب کار کرد.. 

  • رامتین اردشیری فر

   با سلام
   این موارد را بررسی کنید:
   1.ممکن است مشکل از سمت ایرانسل یا سیم کارت باشد. با شماره 700 از خط ایرانسل با خدمات مشترکین تماس بگیرید.
   2. گوشی خود را custom ROM فلش کنید.
   3. امکان دارد مشکل سخت افزاری باشد، به نمایندگی مجاز هوآوی مراجعه کنید.

 10. سلام. بنده گوشی دو سیم کارتی دارم که اینترنت سیم کارت اول آن را که ایرانسل است با بسته یک ماهه فعال نمودم. علامت H+ هم در بالای قسمت آنتن دهی نمایش داده می شود. با تلگرام مشکلی ندارم اما مشکل اینجاست که هیچ سایتی توسط هیچ کدام از مرورگرهای وب در گوشی من بارگزاری و باز نمی شود! لطفا راهنمایی بفرمایید. متشکرم.

  • رامتین اردشیری فر

   با سلام
   به قسمت تنظیمات»اپلیکیشن ها (Settings>Apps) مراجعه نموده و از قسمت ALL اپلیکیشن کروم را انتخاب کنید و روی دکمه‌های UNISTALL UPDATES و CLEAR DATA کلیک کنید. در صورت ناموفق یودن این روش، گوشی خود را در حالت Safe Mod راه اندازی مجدد کنید. در صورت درست شدن مشکل شما با روش دوم ممکن است برنامه‌ای مخرب در گوشی شما وجود داشته باشد.

 11. با سلام من گوشیم samsung galaxy s5 مدل g900f هستش من گوشیم با سیم کارت رایتل 3G و H میشه ولی با سیم کارت ایرانسل 3G و H نمیشه و فقط E هستش در منطقه تحت پوشش 3G هم هستم چون گوشی های مدل پایین تر 3G میشن و فقط گوشی من نمیشه تمامی تنظیمات انجام دادم بازم 3G نشد مشکل از کجاست؟
  با تشکر

  • رامتین اردشیری فر

   با سلام
   در صورتی که گوشی های دیگر نیز از اپراتور ایرانسل استفاده می‌کنند، ممکن است مشکل از سیم کارتتان باشد. سیم کارت را در دیگر گوشی ها نیز امتحان کنید.

 12. با سلام.ما تو منطقه تحت پوشش 3G هستیم تو تنظیمات اون کارایی که گفتید رو انجام دادم ولی هنوز همراه اولم G هستش.به نظرتون چرا؟

  • رامتین اردشیری فر

   با سلام
   1. از پشتیبانی گوشی خود از فناوری 3G اطمینان حاصل کنید.
   2.APN قبلی را حذف و تنظیمات را به صورت خودکار دریافت و نصب کنید.
   3.در منطقه‌ای دیگر از شهر خود که از پوشش 3G در آن ناحیه مطمئن هستید سعی کنید به اینترنت متصل شوید.

 13. سلام موید منصور و پا یدار باشید .

 14. سلام.گوشی من S5 .تنظیمات را که دریافت میکنم پیام (برای دریافت MMS تنظیمات مطابق Samsung Galaxy S5 G900H جواب “بله” را ارسال کنید. با استفاده از پین کد 1234 بعد از دریافت، تنظیمات را ذخیره نمایید. در غیر اینصورت جهت لغو درخواست، جواب “نه” را ارسال فرمایید.)pin کد را میفرستم.پیام(شما قبلا درخواست تنظیمات داده اید اما مراحل را بطور کامل طی ننموده اید. لطفا جهت اتمام مراحل، جواب “نه” را ارسال نموده و مجددا مدل گوشی خود را ارسال فرمایید.) میاد.اشکال کجاست؟

  • رامتین اردشیری فر

   با سلام
   نیازی به فرستادن پین کد نیست؛ همان طور که در پیام آمده است برای دریافت تنظیمات به جای پین کد، کلمه “بله” (بدون “) را ارسال کنید. سپس فایل تنظیمات برای شما فرستاده می‌شود. برای باز کردن فایل تنظیمات نیاز به پین کد است که عدد 1234 را وارد فرمایید.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد -فیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*