خانه » پزشکی و زیست » ۷ افسانه علمی دروغین؛ باور‌هایی که بیشتر مردم پذیرفته‌اند

۷ افسانه علمی دروغین؛ باور‌هایی که بیشتر مردم پذیرفته‌اند

۷ افسانه علمی دروغین؛ باور‌هایی که بیشتر مردم پذیرفته‌اندReviewed by باور نادرست علمی on Aug 23Rating: 5.0

داستان های  زیادی در مورد زندگی مدرن بشر مطرح شده‌اند که با مشاهدات علمی پژوهشگران مطابقت ندارد. باور‌ها و افسانه‌هایی که الزاما صحیح نیستند و در ذهن مردم جایگاهی خاص پیدا کرده‌اند. با XTI همراه باشید.

برخی از این افسانه‌ها عبارتند از:

انسان تنها از ۱۰ درصد مغز خود استفاده می‌کند

ما از ده درصد مغز خود استفاده می‌کنیم

در برخی از فیلم‌های علمی-تخیلی؛ گفته می‌شود که انسان تنها از 10 درصد مغز خود استفاده می‌کند و کسانی که بیشتر از 10 درصد مغز خود استفاده می‌کنند به آن‌ها قدرتی فرابشری نسبت داده می‌شود. اما  در حقیقت ما از  تمام مغز خود  استفاده می‌کنیم!

حتی زمانی که مغز ما با آسیب مواجه می‌شود و زندگی را بر ما دشوار می‌کند، معمولا تنها بخش اندکی از آن با مشکل روبرو شده است. برای نمونه، هیچ گاه به کسی که در مغزش یک تومور سرطانی دارد نمی‌گویند «خوشبختانه این تومور در قسمتی از مغز شماست که تا به حال آکبند مانده و از آن استفاده نکرده‌اید!» یا معدود کسانی بوده‌اند که از شلیک به مغزشان جان سالم به در برده باشند و حتی اگر کسی از شلیک به مغزش زنده بماند، مغزش دچار نواقص زیادی در عملکرد خواهد شد.اگر ۹۰ درصد از مغز بی‌استفاده باشد ٬آسیب به این نواحی نباید بر عملکرد مغز اثری داشته باشد.بنابراین از نظر فیزیولوژی آدمی همیشه تمام مغز خود را به فعالیت وا می‌دارد. حتی زمانی که ما در خواب به سر می‌بریم، مغز ما در سطح بالایی همچنان فعال باقی می‌ماند.تکنیک‌های تصویربرداری و داده‌برداری از مغز نیز نشان می‌دهد که ما  بدون توجه به کاری که انجام می‌دهیم از بیشتر قسمت‌های مغز و حتی تمام آن استفاده می‌کنیم.

دم مارمولک‌ها سمی است

مارمولک سمی نیست

بیشتر مردم بر این عقیده‌اند که مارمولک‌ها برای دفاع از خود دم خود را جا می‌گذارند تا موجود شکارچی آن را خورده و به واسطه وجود سم در آن(نظرات خرافی در مورد وجود سیانور یا ترکیباتی از آن) بمیرد. گاهی شاهد انتشار اخباری درباره افتادن یک مارمولک در دیگ غذا یا قوری چای و مردن عده ای انسان هستیم. باید گفت که هیچ یک از این اخبار اعتبار علمی ندارند. درست است که مارمولک دم خود را برای فرار از دشمن جا می‌گذارد، اما دم یا هیچ‌جای دیگر هیچ نوعی از مارمولک‌ها حاوی سیانور یا سم و زهر دیگری نیست. مارمولک حیوانی بی‌آزار است که علاوه بر کشتن حشرات،  استفاده مطالعه علمی نیز دارد.

مو و ناخن پس از مرگ همچنان رشد خواهند کرد

زامبی‌های نازیسم

برای این که مو و ناخن کسی بعد از مرگ به رشد خود ادامه دهد، باید شخص مرده مانند دوران زندگی‌اش غذا بخورد و بیاشامد تا مواد معدنی و اسیدهای آمینه و ویتامین‌های کافی برای ساخت پروتئین در بدنش وجود داشته باشد. همین طور باید قلب و دستگاه گردش خون، کبد و کلیه و شش‌هایش نیز کار کند که البته اگر کسی این کارها به صورت طبیعی انجام دهد، احتمالا نمرده است.

با این وجود، ممکن است پس از مرگ، مو و پوست دچار رشدی ظاهری شوند.پس از مرگ، بدن انسان آبش را از دست می‌دهد، و پوست به عقب بازمی‌گردد، در نتیجه  انتهای پیاز موها و ریشه ناخن‌ها از زیر پوست بیرون می‌زند و به نظر می‌رسد چند میلی‌متری طول بیشتری پیدا کرده‌اند. به همین دلیل، حتی مردانی که پیش از مرگ کاملاً صورت خود را اصلاح‌ کرده بودند، اگر مدت زیادی به حال خود رها شوند؛ ته‌ریش درمی‌آورند. در کشورهایی که مرده‌هایشان را در تابوت به نمایش می‌گذارند، گاهی از مواد مرطوب کننده برای پیش‌گیری از ته‌ریش درآوردن مرده‌ها استفاده می‌کنند.

بیرون رفتن در هوای سرد باعث سرماخوردگی می‌شود و آنتی‌بیوتیک آن را درمان می‌کند

سرماخوردگی در هوای سرد

بیماری سرماخوردگی به‌وسیله ویروس‌ها پدید می‌آید نه سرد و مرطوب بودن هوا. به همین دلیل آنتی بیوتیک در کنترل علایم سرماخوردگی بی تاثیر است چون قادر به کشتن ویروس ها نیست. آنتی‌بیوتیک‌ها، به معنای دقیق کلمه، باکتری‌های را می‌کشند. سرماخوردگی معمولی و آنفلوانزا بیماری‌هایی ویروسی هستند و استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها تأثیری بر ابتلا به آن‌ها نخواهد داشت. آنتی بیوتیک برای مواقعی که گلو چرک کرده است، استفاده می‌شود. 

بیشتر اوقات، زمانی ویروس ها وارد بدن ما می شوند که در یک محیط بسته و در تماس نزدیک با افرادی که قبلا آلوده هستند، باشیم. این به آن معناست که شما با ماندن در یک اتاق گرم و مجهز به شومینه با دوستان و اقوام بیشتر از زمانی که در خیابان های یخ زده به تنهایی قدم می زنید، خود را در خطر بیمار شدن و سرماخوردگی قرار داده اید.سرماخوردگی می تواند به وسیله بیش از 200 نوع ویروس ایجاد شود. “رینوویروس” ها که بیش از 100 زیرشاخه دارند، مهم ترین عامل بیماری زایی و مسبب دست کم 50 درصد از سرماخوردگی ها است.

بیرون رفتن با موهایی خیس در زمستان باعث سرما‌خوردگی شما نمی شود، ولی هوای سرد شما را بیشتر مستعد دریافت ویروس ها می کند.دمای هوا نقشی ندارد، بلکه رطوبت (یا به خصوص فقدان آن) نقش اصلی را دارد. دانشمندان ثابت کرده اند که هوای سرد زمستان (که رطوبت کمتری نسبت به هوای گرم تابستان دارد) می تواند پوشش مخاطی بینی و ورودی های بینی شما را خشک کرده، که این امر ورود ویروس ها را آسان تر ساخته و باعث مریضی شما می شود. درواقع بیشتر ویروس های سرماخوردگی در هوای با رطوبت پایین فصول سرد سال، بهتر می توانند زنده بمانند. دست دادن شایع ترین راه انتقال سرما خوردگی است.

هضم شدن آدامس 7 سال زمان ‌می‌برد

هضم شدن آدامس

آدامس هرگز هضم نمی‌شود که نیاز به 7 سال زمان داشته باشد! هضم به فرایند جذب کردن غذا توسط حل کردن آن و شکستن آن را به ترکیبات شیمیایی ساده گفته می‌شود. قسمت اصلی آدامس از بس‌پار (پلی‌مر) منعطفی به نام الاستومر ساخته شده که با گلیسرین و افزودنی‌هایی ساخته‌شده از روغن نباتی (برای مرطوب و نرم‌نگه‌داشتن آدامس) ترکیب شده‌اند. بدن انسان جز شیرین کننده‌های آدامس؛ به سختی می‌تواند چیز زیادی از این ترکیب هضم کند و وقتی نتواند آن را هضم کند، مثل بقیه مواد هضم‌نشدنی به صورت زباله به پایین می‌رود و دفع می‌شود.  حتی چسبناک‌ترین آدامس‌ها هم به دستگاه گوارش نمی‌چسبند و دفع می‌شوند.

البته این موضوع بدین معنی نیست که هرچه می‌خواهید می‌توانید آدامس قورت دهید؛  قورت‌دادن مقدار زیادی آدامس (یک‌جا) می‌تواند باعث انباشته شدن آن‌ها و مسدودشدن مسیر لوله گوارش شود.

شکر کودکان را پیش فعال می‌کند

child-with-candy

دانشمندان  هیچ ارتباطی میان مصرف شیرینی‌جات و پیش فعالی کودکان پیدا نکرده‌اند. اما این احتمال وجود دارد که به جز شکر بعضی از مواد دیگر درون شیرینی‌ها مانند کافئین، باعث بیش‌فعالی بچه‌ها شوند .البته افسانه‌بودن ارتباط شکر و بیش‌فعالی، ناقض این موضوع نیست که باید مراقب میزان انرژی دریافتی در کودکان باشید. شکر زیاد باعث اضافه‌وزن، افزایش فشار خون و حتی افزایش خطر مبتلا به برخی سرطان‌ها می‌شود.

 

رعد و برق دو بار به یک نقطه اصابت نمی‌کند

رعد و برق

به احتمال زیاد این افسانه بر گرفته از فرهنگ برخی از مردم است که می‌گوید یک اتفاق بد، هرگز دوبار برای یک نفر نمی‌افتد. اما در حقیقت به این شکل نیست و رعد و برق می‌تواند بیشتر از دوبار به یک نقطه یا یک شخص برخورد کند. اشیا‌ بلند مانند درختان و آسمان‌خراش‌ها معمولا بیشتر مورد اصابت رعد و برق قرار می‌گیرند. به عنوان مثال ساختمان امپایر استیت در ایالات متحده، هر سال حدود 25 بار مورد اصابت صاعقه قرار می گیرد. رعد و برق ساختمان ها و درختان بزرگ را بارها و بارها مورد اصابت قرار می دهد. طی یک بررسی که در سال ۲۰۰۳ توسط ناسا انجام شد، ۳۸۶ برخورد صاعقه آسمان به زمین مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد بیش از یک سوم آن‌ها چند شاخه هستند و هم‌زمان چند نقطه را مورد اصابت قرار می‌دهند. بنابراین صاعقه نه تنها می‌تواند چند بار یک نقطه بخورد، بلکه می‌تواند در یک بار به چند نقطه برخورد کند.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد -فیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*