خانه » فناوری » ویندوز XP به تاریخ پیوست؛ عدم پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز XP

ویندوز XP به تاریخ پیوست؛ عدم پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز XP

ویندوز XP به تاریخ پیوست؛ عدم پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز XPReviewed by ویندوز on Apr 11Rating: 4.5

microsoft-windows xp

پس از 12 سال از گذشت عمر ویندوز XP، مایکروسافت به پشتیبانی از ویندوز XP پایان داد. این بدین معنا است که از این پس شاهد ارائه‌ی بروزرسانی برای  ویندوز XP نخواهیم بود.

عدم پشتیبانی از یک سیستم‌عامل به معنای عدم بروزرسانی و در نتیجه بالارفتن خطر آلودگی ابزار‌های مجهز به این نسخه از سیستم‌عامل است.  مایکروسافت اعلام کرده است که در آینده نزدیک این سیستم عامل تبدیل به تله ای خواهد شد که نفوذگران خواهند توانست به دفعات برای به دام انداختن قربانیان خود، از آن سوء استفاده کنند.

مایکروسافت برای سازمان‌هایی که هنوز از ویندوز XP استفاده می کنند، امکان پشتیبانی از طریق پرداخت مبلغی به‌عنوان حق اشتراک را در نظر گرفته است که در مواقع ضروری و مورد نیاز، با ارائه‌ی بروزرسانی‌ها از آن‌ها حمایت کند؛ مانند دولت انگلیس که 9.2 میلیون دلار برای ادامه پشتیبانی ویندوز  XP تا 12 ماه پرداخت کرده است. زیرا دولت انگلستان و بسیاری از شرکت‌های دیگر اعلام کرده اند که هنوز برای حذف این سیستم عامل از سازمان های خود آمادگی ندارند. اما در هر حالت مایکروسافت بروزرسانی به نسخه‌های جدیدتر را مناسب‌تر می داند.

windows-Share

نمودار سهم سیستم عامل ها – ویندوز 7 با بیشترین سهم
Other:Other versions of Windows,Linux,…

همچنین 95 درصد از کل دستگاه‌های ATM ‌مورد استفاده در سراسر جهان از ویندوز XP استفاده می‌کنند.NCR،یکی از شرکت های تولیدکننده‌ی دستگاه‌های خودپرداز، اعلام کرده است دستگاه های ATM خود را به آخرین نسخه بروزرسانی می‌کند.ولی NCR اعلام کرده است که بانک‌ها تمایلی به بروزرسانی نداشته و غالب بانک‌ها تمایل به پرداخت مبلغ تعیین شده به مایکروسافت برای دریافت بروزرسانی‌ها دارند و مایکروسافت هم پس از اتمام پشتیبانی از ویندوز ایکس‌پی،در قبال دریافت مبلغی، نسخه‌های مورد استفاده در دستگاه‌های ATM را پشتیبانی نموده و بروزرسانی‌های مورد نیاز را برای آنها ارائه می‌کند.

همین طور مایکروسافت دو پیشنهاد به دارندگان ویندوز XP داده است:

1-آپدیت ویندوز XP به ویندوز جدیدتر با 199$

2-خرید یک Windows PC با هزینه 249$

مایکروسافت برای آسان تر شدن مهاجرت از ویندوز XP به به ویندوز های جدید‌تر (ویندوز 7 به بعد) ابزاری رایگان معرفی کرده است که انتقال فایل ها را ساده تر انجام می‌هد.

در صورتی که سیستمتان قدیمی است یا سخت افزار ضعیفی دارد  و توانایی نصب ویندوز های جدید را ندارد می توانید از سیستم عامل های کم مصرف تری مانند لینوکس  Ubuntu و Xubuntu که دارای امنیت زیادی است استفاده کنید، هر چند احتمالا هیچ وقت برایتان جای ویندوز را نمی‌گیرد.

windows xp support

ویندوز XP در اکتبر سال ۲۰۰۱(مهر ماه سال ۱۳۸۰ ) معرفی شد و به عنوان یکی از موفق ترین نسخه های تاریخ ویندوز سالها محبوب ترین سیستم عامل دنیای کامپیوتر ها به شمار می آمد. این ویندوز در 8 اپریل 2014 (19 فروردین 1393) به پایان عمر خود رسید.

یک نظر

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد -فیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*