خانه » فناوری » چرا سرعت دانلود کمتر از سرعت اینترنتی است که می خریم؟

چرا سرعت دانلود کمتر از سرعت اینترنتی است که می خریم؟

چرا سرعت دانلود کمتر از سرعت اینترنتی است که می خریم؟Reviewed by رامتین اردشیری فر on Feb 10Rating: 5.0

internet-world

شرکت ارائه دهنده اینترنت شما(ISP) تبلیغ سرعت 256Kb/s را می کند، اما چرا به نظر می رسد سرعت دانلودتان کمتر است و با سرعت گفته شده توسط ISP برابر نیست؟

حتی ممکن است برای این مشکل با پشتیبانی ISP خود نیز تماس گرفته باشید.

این سوال مربوط به یک تصور نادرست در مورد پایه ای ترین مفاهیم کامپیوتر است.بیایید به سراغ تاریخچه شبکه های کامپیوتری برویم، انتقال اطلاعات از شبکه همواره در واحدی به نام بیت (BIT) سنجیده می شده است. در واقع بیت کوچکترین واحد اندازه گیری در محاسبات و ارتباطات دیجیتال است یا می‌توان یک بیت را پایه‌ای‌ترین مفهوم ممکن در دنیای دیجیتال عنوان کرد. شاید بهترین تعریف برای بیت 0 و 1‌هایی باشد که همه آن را زبان دنیای کامپیوتر عنوان می‌کنند. هر 1 یا 0 بکار برده شده در دستگاه اعداد دودویی (باینری)، یک بیت گفته می‌شود.

شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت یا همان ISP ها برای نمایش سرعت اینترنت از نماد بیت در ثانیه (bit-per-second) استفاده می کنند ولی در کامپیوتر ها برای بیان حافظه‌ی مورد استفاده از مقیاس بایت (Bytes) استفاده می شود که هر بایت تشکیل شده از 8 بیت است! یعنی به رشته‌ی دودویی که از ترکیب 8 صفر یا یک تشکیل شده باشد، یک بایت گفته می‌شود.

Byte to Bit

هر یک بایت برابر با 8 بیت است

برای مثال اگر اینترنتی با سرعت 256Kb/s داشته باشید، سرویس‌دهنده‌ی اینترنتی شما متعهد به انتقال 256,000bits در هر ثانیه و تحویل این میزان داده در هر ثانیه به کاربران خود است. ولی همانطور که گفته شد، هر Byte تشکیل شده از هشت bit‌ است. تمامی سیستم‌عامل‌ها و همه برنامه ها در آن (مرورگر های وب، IDM، torrent clients و …) داده‌ها را با استفاده از Byte نمایش می‌دهد یعنی هنگامی که با دانلود منیجر فایلی را دانلود می کنید سرعت آن با واحد Byte در ثانیه نمایش داده می شود. در نتیجه با تقسیم سرعتی که سرویس‌دهنده‌ی شما متعد به ارائه آن شده است به عدد 8 می‌توانید به سرعت دانلود خود دست یابید. برای مثال می‌توان سرویس 256Kb/s(کیلوبیت در ثانیه) را این طور عنوان کرد که با تقسیم 256 بر 8، عدد 32 کیلوبایت در ثانیه حاصل می‌شود. هرچند ممکن است در ایران برخی از مشترکانی که از سرویس هایی با محدودیت حجمی استفاده می کنند، سرعتی بیشتر داشته باشند. علت این امر سیاست‌های شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی سرویس‌های اینترنتی برای جذب مشتریان بیشتر است.

شاید بتوان جنبه‌ی تبلیغاتی را یکی از عمده‌ترین دلایلی دانست که بسیاری از شرکت ها  را مجاب به استفاده از واحد bits/s برای سرویس‌های خود کرده است.

۴ نظر

  1. دمت گرم اگه زحمتی نیست بگو چطور دانلود منیجر سرعت رو حتی به نصف اینترنت سرویس میرسونه (4 برابر) لطفا دلیلش رو کامل به ایمیلم بفرست. از یکی شنیدم چون فایل رو تیکه تیکه دانلود میکنه ولی این چه ربطی داره؟

    • رامتین اردشیری فر

      دانلود منیجر با تبدیل یک فایل به چند قسمت، سبب افزایش سرعت دانلود می شود. درست مانند این است که همزمان در حال دانلود چند فایل باشد که طبیعتاً این کار سرعت دانلود را افزایش می دهد.

  2. رامتين جان ممنون مقاله جالبي بود

  3. ممنون رامتین بسیار کار آمد وقابل فهم بود

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد -فیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*