خانه » آموزش » آموزش کاهش حجم فیلم؛ اِنکود با x264 و x265

آموزش کاهش حجم فیلم؛ اِنکود با x264 و x265

آموزش کاهش حجم فیلم؛ اِنکود با x264 و x265Reviewed by انکودر on Jul 15Rating: 5.0

 

دوربین

شاید شما هم فیلم‌هایی را از اینترنت دانلود کرده باشید که با اینکه کیفیت بسیار خوبی مانند 720P یا 1080P دارند اما از حجم کمی برخوردار بوده‌اند. در این مطلب آموزش انکود کردن فیلم‌ها را با حداقل افت کیفیت به شما آموزش خواهیم داد.

انکودر‌های معروف مانند Ganool و RMTeam نیز از همین روش(البته با تنظیمات حرفه‌ای تر) فیلم‌ها را انکود می‌کنند.

با این آموزش می‌آموزید که چگونه می‌توان دی‌وی‌دی ، دیسک‌های بلوری و تمام فایل‌های تصویری خود را با هر فرمتی با استانداردهای فشرده‌سازی ویدئویی H.264 و H.265 به کمترین حجم خود برسانید. توجه داشته باشید که همیشه در انکود یک فیلم مقداری کاهش کیفیت وجود دارد. برای مثال در صورت انتخاب بیت ریت پایین بعد از Encode با کاهش کیفیت مواجه خوهید شد؛ اما با تنظیمات درست می‌توان کاهش کیفیت را به حداقل مقدار خود رساند.

ما در این آموزش از استاندارد‌های H.264 و H.265 استفاده کردیم زیرا کم‌ترین حجم فایل خروجی را نسبت به کیفیت در مقابل دیگر استاندارد‌های کدگذاری دارند. برای گرفتن بهترین نتیجه اول قسمتی از فیلم را انکود کنید سپس اگر از کیفیت آن راضی بودید تمام فیلم را.

 • مرحله اول : دانلود و نصب نرم افزار
  برای انکود کردن فیلم‌ها نرم‌افزار‌های زیادی مانند HandBrake، MeGui و StaxRip هستند و هر کدام نسبت به دیگری برتری‌هایی نیز دارند، اما در این آموزش ما به دلیل امکانات بیشتر از نرم‌افزار HyBrid  استفاده خواهیم کرد. نمام نرم‌ افزار‌های معرفی شده از روش انکودینگ یکسانی بهره می‌برند اما در برخی تنظیمات تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.
آخرین نسخه نرم افزار HyBrid را می‌توانید از لینک‌های زیر با حجم ۱۴۰ مگابایت متناسب با سیستم عامل خود دانلود کنید:

لینک اصلی

لینک کمکی

 • مرحله دوم – تب Main
نرم افزار Hybrid را بازکنید، اکنون باید صفحه‌ای مانند شکل زیر مشاهده کنید:

Training software hybrid

– توضیحات:

1.با کلیک روی این دکمه می‌توانید فایل تصویری خود را وارد برنامه کنید.

2. در صورتی که قصد انکود DVD یا بلوری را از روی دیسک دارید گزینه مربوطه را علامت بزنید سپس روی دکمه شماره 1 کلیک نمایید.

3.در Video handling گزینه x264 یا x265 را انتخاب کنید.

تفاوت‌های استاندارد H.264 با H.265

نمودار پیشرفت استاندارد‌های کد‌گذاری در طول زمان

نمودار پیشرفت استاندارد‌های کد‌گذاری در طول زمان

فایل خروجی H.265 از حجم کمتری در فایل خروجی نسبت به استاندارد H.264 برخوردار است اما از معایب آن می‌توان به سرعت انکود بسیار کم و عدم پشتیبانی آن به دلیل جدید بودن در برخی از پخش کننده‌ها اشاره کرد. در واقع اگر می‌خواهید فیلم خود را با کتابخانه x265 انکود کنید به کامپیوتری با CPU و GPU قوی نیازمندید. همچنین برای پخش آن باید ار بروز بودن نرم افزار پخش کننده‌ی خود اطمینان حاصل کنید. اما در صورت انکود با x265 ممکن است فایل خروجی شما به نصف حجم فایل با کتابخانه x264 برسد. برای مثال یک قسمت از سریال 720P با x264 که ۳۰۰ مگابایت حجم دارد می‌تواند با تبدیل به x265 حجم آن را به ۱۵۰ مگابایت کاهش داد.

از مهم ترین ویژگی‌های مشترک این استاندارد‌های H.265 و H.264 می‌توان به فناوری «پیش‌بینی جبرانی حرکت» (motion compensated prediction) اشاره کرد. هر دوی این فرمت‌های گذاری از فناوری motion compensated prediction برای حذف نواحی زائد فیلم استفاده می‌کنند. برای مثال قسمت‌هایی از تصویر مانند یک جسم ثابت یا محیطی تاریک در تصویر که در چندین فریم تغییری نمی‌کنند؛ می‌توان به جای تکرار آن‌ها در هر فریم و اختصاص حجم اضافه به این قسمت‌ها، تنها یک نسخه از آن‌ها را نگه داشته و در فریم‌های مختلف از همان یک نسخه استفاده کرد و یا در صورت وجود تصویری یکنواخت در یک فریم با الگویی تکرار شونده می‌توان با تکرار چند قسمت از تصویر حجم فیلم را کاهش داد.

در استاندارد H.264 حداکثر اندازه‌ی این قسمت‌ها به قطعات مربعی شکل ۱۶ در ۱۶ پیکسل محدود می‌شد؛ اما در استاندارد H.265 با افزایش این اندازه به ۶۴ در ۶۴ پیکسل ، میزان فشرده‌سازی ویدئو افزایش چشمگیری داشته است. البته این افزایش حداکثر طول این قسمت‌ها باعث شده است تا استاندارد H.264 تصویر واضح تر و شارپ تری نسبت به H.265 ارائه دهد و از وضوح H.265 به مقدار بسیار ناچیزی کمی کاسته شود.

تفاوت x264 با x265

تفاوت x264 با x265

اولین نسخه از استاندارد H.265 که با نام High Efficiency Video Coding یا HEVC نیز شناخته می‌شود در سال ۲۰۱۳ واستاندارد H.264 در سال ۲۰۰۶ منتشر شد. برای هر دو استاندارد هر از چندگاهی بروزرسانی منتشر می‌شود. انکودر‌های این دو کتابخانه به صورت یک نرم‌افزار آزاد منتشر می‌شوند.

به دلیل کیفیت بیشتر نسبت به حجم H.265، می‌توانید بیت ریت پایین‌تری برای آن نسبت به H.264 تعیین کنید.

تفاوت x264 با x265

تفاوت x264 با x265 – هر دو تصویر از بیت ریت یکسان 400 Kbps بهره می‌برند

برای Audio handling گزینه custom را انتخاب کنید.

4. برخی از فایل‌های تصویری دارای چند صوت با چند زبان یا دوبله متفاوت هستند. در Audio می‌توانید زبان و در Subtitle می‌توانید زیرنویس مورد نظر خود را انتخاب کنید.

5.در این کادر اطلاعات فایل ورودی نمایش داده می‌شود.

6. در این قسمت می‌توانید پروفایل خود را وارد کنید. ساخت پروفایل در مرحله هشتم توضیح داده می‌شود.

 • مرحله سوم – تنظیم  x264 یا x265
Training software hybrid-2

تنظیمات x264

– توضیحات:

1. برای Encoding mode می‌توانید گزینه‌ spefic filesize/bitrate 2pass را انتحاب کنید. این گزینه ویدیو را یکبار  بررسی می‌کند سپس به انکود کردن آن می‌پردازد که باعث کیفیت بیشتر می‌شود. همچنین امکان تعیین حجم ویدیو خروجی و بیت ریت آن وجود دارد. گزینه Fast 1st pass به معنی انجام دادن سریع انکود مرحله اول است که غیر فعال کردن آن تغییر چندانی در کیفیت فایل خروجی ایجاد نمی‌کند. اما اگر می‌خواهید بیشترین کیفیت را داشته باشید این گزینه را غیر فعال کنید.

تفاوت کیفیت انکودینگ یک مسیره با دو مسیره

تفاوت کیفیت انکودینگ یک مسیره با دو مسیره

در صورتی که قصد دارید فایل خروجی شما حجم مشخصی داشته باشد گزینه Target Size را انتخاب کنید و حجم فایل را به مگابایت در کادر جلوی آن وارد کنید. این گزینه با محاسبه خودکار بیت ریت (Bitrate) حجم فایل را به دلخواه شما تغییر می‌دهد.

یکی از مهم ترین عوامل در تعیین کیفیت فیلم هنگام انکود، بیت ریت است. با انتخاب گزینه Bitrate می‌توانید نرخ بیت مشخصی را با واحد کیلوبیت بر ثانیه وارد کنید. معمولاً فیلم‌هایی را که با رزولوشن 720 دانلود می‌کنید بیت ریتی بین ۸۵۰ تا ۱۱۵۰ و فیلم‌های 1080 بیت ریتی بین ۱۵۰۰ تا  ۲۰۰۰ کیلوبیت بر ثانیه دارند. این مورد برای انیمه‌ها (کیفیت 720p) مقدار کمتری است: بین ۳۵۰ تا ۶۵۰ . اگر قصد انکود x265 دارید، بیت ریت پایین تری انتخاب کنید، برای مثال بیت ریت ۵۰۰ برای فیلم‌های ۷۲۰. با ابزار Media Info پلیر‌ها می‌توانید بیت ریت فیلم‌هایی که دانلود کردید را مشاهده کنید.

اما Bitrate اصلی فیلم‌های بلوری و خام قبل از انکود قالباً به شکل زیر است که برای کاهش حجم آن را به مقدار زیادی کاهش می‌دهند (هر Mbps برابر است با ۱۰۰۰ Kbps) :

TypeVideo Bitrate, Standard Frame Rate
(24, 25, 30)
Video Bitrate, High Frame Rate
(48, 50, 60)
(2160p (4k)35-45 Mbps53-68 Mbps
(1440p (2k16 Mbps24 Mbps
1080p8 Mbps12 Mbps
720p5 Mbps7.5 Mbps
480p2.5 Mbps4 Mbps
360p1 Mbps1.5 Mbps

2. تنظیم Preset :

Preset را روی very slow تنظیم کنید. هرچه سرعت Preset بیشتر باشد، فرآیند Encoding زمان کمتری می‌برد اما کیفیت فیلم پایین می‌آید. بهترین کیفیت با انتخاب گزینه placebo به دست می‌آید. سرعت Preset در حجم فایل خروجی تأثیر ندارد و تنها روی کیفیت و سرعت انکودینگ اثر گذار است.

بعد از انتخاب Preset برای اعمال تغییرات روی دکمه hybrid-button کلیک کنید.

تنظیم Tune :

Tune (بهینه سازی) را با توجه به موارد زیر انتخاب کنید :

در صورتی که قصد انکود انیمیشن دارید بهینه سازی SSIM (برای انیمیشن‌های دو بعدی) یا Animation (برای انیمیشن‌های دو بعدی و سه بعدی)را انتخاب کنید. این دو بهینه سازی بر روی وضوح لبه‌ی عناصر کار می‌کنند و برای تصاویری که معمولاً جزییات زیادی در بافت ندارند مناسب هستند.

بهینه سازی Film و PSNR تا حدودی شبیه به هم هستند. اگر می‌خواهید تصاویر واقعی را (مانند یک فیلم سینمایی) را انکود کنید از یکی از این دو ( ترجیحاً از Film) استفاده کنید. این گزینه برای انیمیشن‌های سه بعدی که گرافیک و جزییات زیادی در بافت دارند نیز پیشنهاد می‌شود.

بهینه سازی Fast Decode برای سبک و روان پخش کردن فیلم در پلیر‌ها است.

بهینه‌سازی Zerolatency برای کاهش تأخیر در پخش ویدیو کاربرد دارد. مثلاً در سرویس‌های استریم آنلاین ویدیو مناسب است.

بهینه‌سازی Stillimage برای ویدیوهایی مناسب است که شبیه به اسلایدشو و پر از تصاویر نسبتاً ثابت هستند.

بعد از انتخاب Tune برای اعمال تغییرات روی دکمه hybrid-button کلیک کنید.

تنظیمات x265

در صورتی که x265 را انتخاب کرده‌اید تنظیمات را به این شکل انجام دهید و برای اعمال تغییرات روی دکمه‌های Apply کلیک کنید. توجه : برخی از تنظیمات را نسبت به ویدیویی که قصد انکود آن را دارید باید تغییر دهید. می‌توانید مقدار بیت ریت کمتری را نسبت به تنظیمات x264 انتخاب کنید.

بیت ریت یا نرخ بیت چیست؟

نرخ بیت، سرعت بیت (به انگلیسی: Bitrate/Bit rate) یا بیت بر ثانیه به معنای سرعت انتقال بیت از محلی به محل دیگر است. به بیان دیگر نرخ بیت نشان می‌دهد که در مدت زمانی معینی چه مقدار اطلاعات از جایی به جای دیگر ارسال می‌شود. معمولاً نرخ بیت را با بیت بر ثانیه (bps)، کیلوبیت بر ثانیه (kbps) یا مگابیت بر ثانیه (Mbps) اندازه می‌گیرند. نرخ بیت همچنین می‌تواند کیفیت یک فایل صوتی یا ویدئویی را نشان دهد. برای مثال یک فایل MP3 که با نرخ بیت ۱۹۲ کیلوبیت بر ثانیه فشرده شده باشد نسبت به فایلی که با نرخ بیت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه فشرده شده باشد دارای کیفیت بهتری است. در واقع هر چه نرخ بیت بالاتر باشد بیت‌های بیشتری برای ارائه اطلاعات در هر ثانیه به کار می‌روند. به همین نحو یک فایل ویدئویی با نرخ بیت ۳۰۰۰ کیلوبیت بر ثانیه دارای کیفیت بیشتری نسبت به یک فایل ویدئویی با نرخ بیت ۱۰۰۰ کیلو بیت بر ثانیه است

 • مرحله چهارم – تغییر اندازه تصویر

آموزش resize در نرم افزار Hybrid

-توضیحات:

1. اگر می‌خواهید رزولوشن فیلم را تغییر بدهید گزینه Resize را علامت بزنید. در این قسمت می‌توانید طول و عرض تصویر خروجی خود را تنظیم کنید. می‌توانید آن را بزرگ و کوچک کنید. در صورت کوچک نمودن اندازه تصویر، حجم و کیفیت فیلم نیز کاهش می‌یابد. Resize method را روی bicubic spline یا lanczos تنظیم کنید.

سپس گزینه Auto adjust را علامت زده و گزینه width را انتخاب کنید. در کادر جلوی Target resolution ارتفاع تصویر مورد نظر خود را وارد کنید سپس کلید Enter را از صفحه کلید فشار دهید. گزینه Auto adjust عرض تصویر را به صورت خودکار تنظیم می‌کند.

به دلیل مشکلی که در نرم افزار Hybrid وجود دارد، گاهی اوقات اندازه طول تصویر به درستی اعمال نمی‌شود و باعث مشکل در فایل خروجی می‌شود.

برای مطمئن شدن از عدم وجود مشکل به تب x264 یا x265 بازگردید. در قسمت پایین صفحه باید نوشته‌ای مانند input-res 852×480– وجود داشته باشد. این اعداد را با مقادیری که برای تغییر اندازه در تب Crop/Resize وارد کردید بررسی کنید. در صورت عدم مطابقت به تب Crop/Resize برگشته و علامت گزینه Auto adjust را بردارید. از مقدار طول یک واحد کم سپس اضافه کنید. برای اعمال تغییرات کلید Enter را فشار دهید.

رزولوشن 480، 720 یا 1080 چیست؟

این اعداد تعداد پیکسل‌های موجود در یک ردیف عمودی را بیان می‌کنند. به عبارت دیگر اندازه‌ی عرض یا ارتفاع یک تصویر. هرچه این عدد بیشتر باشد تصویر بزرگتری خواهیم داشت.

تفاوت رزولوشن های مختلف - 720 480 1080 4k

استاندارد‌های DVD و Blueray

 • مرحله پنجم – تغییر فریم ریت

تغییر فریم ریت در نرم افزار Hybrid - x264 - x265

فریم ریت، تعداد فریم‌هایی است که در مدت زمان یک ثانیه نمایش داده می‌شود. این مقدار هرچه کمتر باشد، حجم و سرعت فیلم نیز کاهش می‌یابد و هرچه بیشتر باشد حجم فیلم نیز افزایش می‌یابد و فیلم روان‌تر نمایش داده می‌شود. این عدد باید کمتر یا برابر فریم ریت کنونی نصویر باشد. اگر فیلمتان همراه با زیرنویس است، تغییر فریم ریت می‌تواند باعث به وجود آمدن نا هماهنگی در پخش زیرنویس شود. بنابراین بعد از انکودینگ دوباره به تنظیم زمان پخش زیرنویس نیاز است.

– توضیحات:

 1. از قسمت بالا روی Speed Change کلیک کنید. در کادر Speed Settings گزینه Scale output rame rate را علامت زده و بنا بر نیاز خود فریم ریت را انتخاب کنید. برای اینکه فیلم حجم کمتری داشته باشد می‌توانید گزینه 23.976 یا 24 را انتخاب کنید.
 2. در این قسمت مجموع فریم‌های فایل ورودی و خروجی را می‌توانید مشاهده کنید.
 • مرجله ششم – صدا

رفع مشکل صدا در برنامه Hybrid

تنظیمات را طبق تصویر بالا انجام دهید.

– توضیحات :

 1. در این قسمت می‌توانید کیفیت و فرمت صدا را تعیین کنید. فرمت aac نسبت به بقیه فرمت‌ها نسبت کیفیت به حجم بیشتری دارد و انتخاب مناسبی است. Bitrate صدا هرچه بیشتر باشد، کیفیت صدا نیز افزایش پیدا می‌کند. این عدد را می‌توانید برای داشتن حجم کمتر فایل خروجی بین 192 تا 320 تنظیم کنید.
 2.  برخی از فیلم‌ها دارای چند صوت متفاوت (مانند چند زبان یا چند دوبله متفاوت) هستند. در این مکان صوت مورد نظر خود را که می‌خواهید روی آن تغییرات انجام شود انتخاب کنید.
 3. با کلیک روی این دکمه صدای مورد نظر خود را به برنامه اضافه کنید. اگر قصد اضافه نمودن چند صوت را دارید مراحل 1 و 2 را دوباره انجام دهید.
 • مرحله هفتم – تغییر فرمت فیلم 
تغییر فرمت در نرم افزار Hybrid - انکود با x265

به تب Config آمده و از منوی Output گزینه Container Settings را انتخاب کنید.

– توضیحات :

1. در این قسمت فرمت فایل خروجی خود را مشخص کنید.

 • مرحله هشتم – ساخت پروفایل

برای هر کتابخانه تنظیمات پیش فرضی وجود دارد که از قبل توسط برنامه Hybrid ساخته شده است.

ساخت پروفایل در Hybrid

– توضیحات:

 1. در کادر Name یک نام به دلخواه خود وارد کنید.
 2. برای Audio گزینه passthrough و برای Video گزینه x265 یا x264 بسته به کتابخانه‌ای که در تب main انتخاب کرده‌اید یک گزینه را انتخاب کنید.
 3. برای ذخیره پروفایل روی دکمه + (شماره 3) کلیک کنید.

برای آموزش وارد نمودن تنظیمات پروفایل به مرحله یک قسمت شش مراجعه فرمایید.

 • مرحله نهم – ذخیره فایل خروجی

برای گرفتن ویدیو خروجی خود به تب main بازگشته و بعد از تعیین محل ذخیره فایل، روی دکمه button2 سپس روی دکمه button3 کلیک کنید. برای مشاهده پروسه انکود فیلم می‌توانید به تب Jobs بروید.

آموزش اضافه کردن لوگو به فیلم

شاید شما هم فیلم‌های انکودر‌های معروف مانند Ganool را دیده باشید که نام سایت خود را به بخش‌هایی از فیلم اضافه می‌کنند، شما می‌توانید این آموزش را که برای اولین بار که از سایت XTI منتشر شده است را خریداری فرمایید. (توضیحات)

5900 تومان – خرید

فیلم آموزشی انکود با x264 و x265 + اضافه نمودن لوگو به فیلم

در این فیلم آموزشی یاد می‌گیریم که چگونه می‌توان فیلم‌ها را با x264 و x265 انکود و لوگوی دلخواه خودتان(برای مثال آدرس سایت) را به قسمت‌هایی از فیلم اضافه کرد. (توضیحات)

19900 تومان – خرید
توجه: به دلیل کمبود وقت اینجانب ، پاسخ به مشکلات شما کاربران عزیز تنها شامل کاربرانی می‌شود که یکی از آموزش‌های سایت را تهیه کرده باشند.
توجه: کلیه حقوق این مطلب متعلق به وبسایت XTI.IR می‌باشد. هرگونه کپی برداری از آن طبق ماده 12 جرائم رایانه‌ای پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

۱۹۶ نظر

 1. سلام
  مطابق عکس زیر (کادر قرمز) منم در بخش comments جزئیات فیلم چجوری نوشته ای وارد کنم؟ مرسی

  http://uupload.ir/files/4y7a_untitled.png

  • رامتین اردشیری فر

   سلام
   وارد پوشه مورد نظر که فیلم در آن قرار دارد شوید و از تب View در بالای صفحه گزینه Details pane را انتخاب کنید. روی فایل فیلم مورد نظر کلیک کنید و در صفحه جدید باز شده در سمت راست صفحه روی Comment کلیک کنید و بعد از تایپ اطلاعات مورد نظرتان روی دکمه Save کلیک کنید.
   اطلاعات بیشتر همراه با عکس: http://www.quepublishing.com/articles/article.aspx?p=1963993&seqNum=20

 2. سلام،اگر سورس بیتریت 4mb داشته باشه و اون رو به 8mb تغییر بدیم کیفیت فیلم افزایش پیدا می‌کنه؟چطور می‌شه با تغییر بیتریت فیلمی با کیفیتر از سورسش ایجاد کرد؟مگه ممکنه اصلا؟

 3. سلام.من وقتی میخوام در مرحله آخر گزینه add to queue رو بزنم این پیغام رو میده……

  Notice:
  You just added a job with an empty audio queue while audio handling != ignore
  Maybe you forgot to put an audio stream in the audio queue.

  و یک سوال دیگه….
  وقتی میخوایم محل ذخیره سازی رو مشخص کنیم ….نمیتونم یک فولدر رو انتخاب کنم بلکه باید روی همون فیلمی که میخوام حجمشو تغیر بدم سیو کنم(میپرسه میخواید replace شه؟…منم قبول میکنم)آیا همین درسته؟

  و اینکه وقتی میخوام برنامه رو minimize کنم برنامه بسته میشه….چکار کنم؟
  خیلی ممنون

  • رامتین اردشیری فر

   سلام
   در تب Main همانند آموزش گزینه Audio handling را روی custom تنظیم کنید و سپس از تب Audio صدا را به فیلم اضافه کنید.
   هنگام ذخیره سازی تیک گزینه Generate را بردارید. نباید روی فایل قبلی فایل جدید را ذخیره کنید.
   برنامه هنگام minimize شدن بسته نمی شود و همراه دیگر آیکون ها در کنار ساعت ویندوز و در پایین و سمت چپ صفحه قابل مشاهده می باشد.

 4. با این حساب به نظر شما تنظیماتی که اینجا آموزش دادید بدرد من میخوره؟

 5. سلام.
  شما بهترین نرم افزار برای کم کردن حجم ویدیو با کمترین افت کیفیت را چی پیشنهاد میکنید؟
  من خیلی برام کیفیت مهمه……میخوام بعد از کم کردن حجم… بهتیرن کیفیت رو تحویل بگیرم.
  ممنون

  • رامتین اردشیری فر

   سلام
   نرم افزار Hybrid که در مقاله معرفی شده است. کیفیت به چگونگی انجام تنظیمات برنامه دارد.

 6. سلام تو ورژن جدید نرم افزار
  قسمت صدا – گزینه Reencode و encoding وجود نداره

 7. با سلام . زمانی که داره انکود رو تغیر میده یا تبدیل میکنه خیلی زیاده مثلا پنج ساعت یا شیش ساعت ایا این طبیعیه؟
  مثلا من یه فیلم رو خاستم حجمشو کم کنم با انکود x265 میکردم زمانش شیش ساعتو نیم شد

  • رامتین اردشیری فر

   با سلام
   مدت زمان انکود بستگی به قدرت سیستم شما ،مدت زمان فیلم، کیفیت فیلم و… دارد. اگر با مشکلی هنگام انکود مواجه نمی شوید پس مشکلی وجود ندارد. معمولاً انکود با x265 مدت زیادی طول می کشد.

 8. سلام.
  من زمانیکه تمام مراحل را سپری میکنم ولی برای انکود کردن خیلی مدت زمان را در برمی گیرد تقریبا دوساعت است که انتظار دارم تموم نمیشه تا هنوز هیچ اتفاق نیفتاده.
  میخواستم کودکX265 را به X264 تبدیل کنم.
  چه مشکل است ؟

  • رامتین اردشیری فر

   سلام
   در کل انکود x265 به دیگر کدک ها مدت زمان بیشتری را می طلبد. اگر برای تمام فیلم ها این مشکل وجود دارد، کامپیوتر خود را ارتقا دهید.

 9. سلام
  ممنون از سایت خوبتون …
  من وقتی فیلمم رو که زیرنویس بهش متصل هست رو وارد نرم افزار میکنم … در قسمت subtitle وارد نمیشه ؟؟؟!!! نمیدونم چرا؟ولی مثلا صدا ها خودشون میان و یا باد + رو بزنم ولی برای زیرنویس اینطوری نیست!!
  و وقتی خروجی میگیرم تو فیلم نیست و انگار حذف میشه….!!! علت چیه؟
  وقتی هم که اون گزینه های تو پنل handling جلوی subtitle رو میزنم گزینه که مثل فلش هست که از زیرنویس یه خروجی میگیره به بیرون نرم افزار …و گزینه + هم خروجی میگیره و هم زیرنویس هرو وارد نرم افزار میکنه … که وقتی در این حالت دوم خروجی میگیرم از فیلم زیرنویس ها ریز میشه و خیلی کوچیک !!!!
  نمیدونم چرا اندازه زیرنویس تغییر میکنه و کوچیک میشه؟؟؟؟
  یه بار هم رفتم تو پنل subtitle و مستقیما از همون جا زیرنویسم رو انتخاب کردم از تو دسکتاپ و وارد نرم افزار کردم … که باز مشکل کوچیک شدن اندازه زیرنویس رو در فایل خروجی داشتم!!!
  درکل توضیحات شما در بالا خیلی خوب بود ولی متاسفانه در مورد پنل زیرنویس اصلا توضیح ندادین …
  من میخوام بدونم چطور به فیلمم زیرنویس رو متصل کنم که اندازه اون زیرنویس در فابل خروجی کوچک نشه؟

  • رامتین اردشیری فر

   با سلام
   ابتدا زیرنویس را در صورتی که دارای فرمت srt است به ass تغییر دهید.
   زیرا نرم افزار Hybrid به دلیل مشکلاتی که دارد امکان اعمال تغییرات روی فرمت srt وجود ندارد، به همین دلیل باید زیرنویس را با فرمت ass به فیلم اضافه کنید. برای این کار می توانید نرم افزار Aegisub را از لینک زیر دانلود کنید و Style مورد نظرتان را به زیرنویس بدهید:
   http://www.aegisub.org/downloads
   نرم افزار را باز کنید و روی دکمه Edit را که در قسمت بالایی قرار دارد کلیک کنید:
   http://xti.ir/media/uploads/2016/10/343434.png
   سپس تنظیمات دلخواهتان را انجام دهید (مانند بزرگ کردن زیرنویس) و سپس روی دکمه Ok کلیک کنید.
   http://xti.ir/media/uploads/2016/10/sdfs.png
   در آخر زیرنویس را با فرمت ass ذخیره کنید و به برنامه Hybrid اضافه کنید.
   گزینه Overwrite ass styling را تیک نزید و تنها باید گزینه Embed subtitle in frame فعال باشد.http://xti.ir/wp-admin/edit-comments.php?comment_status=moderated#comments-form

  • سلام
   بینهایت ممنون بابت پاسختون …
   ولی من یه مشکل دارم و اونم اینه که وقتی تو این نرم افزار خروجی میگیرم و فیلم رو در vlc player پخش میکنم دیگه بک گراند مشکی که قبلش بود رو نشون نمیده ؟؟!!! درحالی که تیک اون فعاله تو پلیر …
   چی کار کنم که فقط با این نرم افزار فرمت به ass تبدیل بشه ولی چیز دیگه ای تغییر نکنه ؟مثل همین بک گراند که نمیدونم حذف میشه یا ….
   فقط این که بک گراند به زیرنویس چسبیده نیست و با زدن تیک مورد نظر در پلیر همراه زیرنویس پخش میشه …پس میشه گفت نرم افزار چیزی رو حذف نمیکنه چون اون زیرنویس اصلا بک گراند نداره وقتی وارد نرم افزار میشه ….فقط توسط پلیر نشون داده میشه …
   شاید نرم افزار یه تغییری تو زیرنویس میده که باعث میشه پلیر نتونه بک گراند به اون اضافه کنه ؟؟
   ممنون میشم هر چه زودتر پاسخ بدین …

  • رامتین اردشیری فر

   سلام
   در روشی که توضیح دادم زیرنویس به صورت Hard Sub به فیلم اضافه می شود و امکان حذف یا ایجاد تغییرات روی آن توسط پلیر وجود ندارد. اگر می خواهید زیرنویس به صورت Soft sub به فیلم اضافه شود که پلیر بتواند به آن بک گراند اضافه کند نیازی به زدن تیک گزینه Embed subtitle in frame نیست. همچنین زیرنویس را با فرمت srt وارد کنید زیرا پلیرها قابلیت تغییر تنظیمات فرمت ass را ندارند. اگر زیرنویس srt در روش Soft Sub برای شما کوچک نشان داده می شود، مشکل از پلیر است؛ تنظمیات آن را تغییر دهید یا از یک پلیر دیگر استفاده کنید. برای اضافه کردن زیرنویس Soft sub از نرم افزار mkvmerge نیز می توانید استفاده کنید.

  • سلام خسته نباشین ….
   ببخشید من فیلم با زیرنویس از تو هایبرید خروجی میگیرم …تو kmpplayer و چند تا دیگه از پلیر ها نشون میده ولی تو vlcplayer نه !!! امکان داره مربوط به تنظیمات پلیر باشه یا پلیر نمیتونه اون کدک زیرنویس (فرمت)پشتیبانی کنه یا زیرنویس مخفی شده باشه ؟؟؟؟
   آیا فرمت دیگه ای بغیر از ass و srt هست که بشه زیرنویس رو بهش تبدیل کرد بعد وارد هایبرید کرد که هم زیرنویس کوچیک نشه هم بشه تنظیمات پلیر مثل بک گراند رو بهش اضافه کرد ؟؟؟
   فرمت srt که فرمت خیلی رایجی هستش …پس چرا وقتی از هایبرید خروجی میگیرم کوچیک میشه تو فیلم؟؟؟
   دوستان هیچ راهی هستش که من بتونم زیرنویس رو به فیلم متصل کنم و درعین حال تو هایبرید که خروجی میگیرم زیرنویس خراب نشده باشه؟؟؟ (یعنی کوچیک مثل فرمت srt یا بدون قابیت بک گراند مثل فرمت ass نشه)
   یه مسئله دیگه این که من اگه تو هایبرید اول فیلمم رو از mkv به mp4 تبدیل کنم بعد بخوام زیرنویس رو به فیلم mp4 متصل کنم بهتره؟نرم افزار در این زمینه پیشنهاد کنین
   ممنون میشم زودتر پاسخم رو بدین …. چند روزه درگیر این مسئله هستم دارم دیوووونه میشم

  • رامتین اردشیری فر

   این مسئله مربوط به پلیر شما می شود. اطلاعات بیشتر در پاسخ به کامنت قبلی شما آورده شده است.

 10. سلام
  با این برنامه میش فیلمی با کدک x265 رو به x264 تبدیل کرد؟؟؟

 11. سلام
  وقتی میخوام ویدیو رو با فرمت x265 انکود کنم و preset رو تغییر میدم با این دو تا ارور مواجه میشم!
  چیکار کنم؟
  http://uupload.ir/files/lucx_capture.png
  http://uupload.ir/files/tj0t_capture2.png

  • رامتین اردشیری فر

   سلام
   متاسفانه از این خطا اطلاع ندارم. نرم افزار را روی یک کامپیوتر دیگر نیز امتحان کنید.

 12. سلام ممنون از توضیحات خوبتون. من مشکلی دارم ببینید وقتی ک ویدیو انکد شده رو میخوام با موس مثلا بیارم وسط از جایی ک موسم هست شروع نمیشه یکی دو ثانیه ای می پره جلو یا عقب اینو چجوری حلش کنم ممنون

  • رامتین اردشیری فر

   سلام
   این مورد در اکثر فیلم های انکود شده وجود دارد و معمولاً در فیلم‌های کوتاه بیشتر چشم می آید.
   کاری برای رفع آن نمی‌توان انجام داد.

 13. سلام
  برای فرمت h265 لطفا بهترین bitrate های صدا و تصویر رو برای رزولیشن های مختلف (به صورتی که بیشترین کاهش حجم رو همراه کمترین افت کیفیت داشته باشیم) رو قرار بدید!اینی که گذاشتید مال h264ه .
  خیلی ممنون

  • رامتین اردشیری فر

   سلام
   بیت ریت صدا برای هر دو یکسان است (بیت ریتی مساوی یا مقداری کمتر از بیت ریت صدای فایل اصلی که معمولاً بین 128 تا 256 است)
   بیت ریت مناسب تصویر از نظر من برای h265 720 بین 500 تا 600 و h265 1080 بین 900 تا 1000 است. با این حال می توانید فیلم های انکودر های معروف مانند Ganool یا MkvCage را دانلود کنید و بیت ریت خود را شبیه به آن ها تنظیم کنید.

 14. درود
  در این فایل ویدیوئی وقتی یک فایل رو با media Player Classic باز میکنیم یک کادر سیاه هم رو فیلم باز میشه و اسم فیلم رو مینویسه. چجوری این کارو کردین خیلی باحاله :دی
  پ.ن: من آموزش رو خریدم قبلا خیلی خوب و کاربردی بود ممنون ♥

  • رامتین اردشیری فر

   سلام 🙂
   با کلیک راست روی فیلم باز شده در Media Player و انتخاب Options در منوی باز شده به
   Options -> Player -> Other
   رفته و تیک گزینه Show OSD را بزنید (اگر این گزینه وجود نداشت نرم افزار را آپدیت کنید) و سپس نرم افزار را با بستن و باز کردن مجدد آن Restart کنید تا تغییرات اعمال شود.

 15. سلام خسته نباشید
  آیا با ویندوز 8.1 سازگاره؟ چون هرچی میخوام ستاپ رو نمیاره وقتی فیال ستاپ رو میزنم بعدش خود به خود بستن نرم افزار رو میاره
  لطفا راهنماییم کنید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد -فیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*