خانه » فناوری » چیز‌هایی که گوگل درباره‌ی ما می‌داند

چیز‌هایی که گوگل درباره‌ی ما می‌داند

چیز‌هایی که گوگل درباره‌ی ما می‌داندReviewed by Google on Mar 6Rating: 4.5

google and nsa

بزرگ ترین موتور جستجوی جهان، چه چیزی می‌تواند درباره‌ی ما بداند؟ هر روز ده‌ها لغت را با گوگل جستجو می‌کنیم، از دستیار صوتی و موقعیت یاب گوگل استفاده می‌کنیم. اما آیا گوکل به کار‌هایی که می‌کنیم اهمیت می‌دهد؟

باید گفت بله، تمامی این اطلاعات در سرور‌های گوگل ذخیره می‌شوند. به گفته گوگل این اطلاعات تنها برای بهینه سازی و پیشرفت هر چه بهتر خدمات این شرکت است. اما قطعا از این اطلاعات برای تبلیغات هدفمند متناسب با سلایق شما نیز استفاده می‌شود. تا به حال چند بار شده است دنبال محصولی در اینترنت باشید اما تبلیغی از همان محصول از یک شرکت رقیب مشاهده کنید؟ برای مشاهده اطلاعاتی که گوگل از شما جمع آوری کرده است کافیست نگاهی به این صفحه داشته باشید.

 کلماتی که جستجو می‌کنید

google device info

گوگل تمامی عبارت‌هایی را که جستجو می‌کنید در سرورهای خود ذخیره می‌کند. حتی گوگل اطلاعاتی در مورد زمان جستجوها نیز دارد. گوگل به شما می‌گوید در جمعه‌ها بیشتر جستجو می‌کنید یا شنبه‌ها، در امروز صبح  به دنبال چه چیزی بودید و بعد از بازگشت از  کار به چه سایت‌هایی رفته‌اید. درواقع اطلاعات کاملی در مورد میزان استفاده روزانه شما از اینترنت.

مکان‌هایی که می‌روید

google location history

گوگل می‌داند کجا زندگی می‌کنید، کجا رفته‌اید و در این لحظه کجا هستید. شاید این اطلاعات برای کسانی که زیاد سفر می‌کنند جالب و از طرفی برای کسانی که به حریم خصوصی خود اهمیت می‌دهند نگران کننده باشد.البته این اطلاعات در صورتی  جمع‌آوری می‌شود که  یک ابزار مجهز به GPS داشته باشید و در قسمت تنظیمات، در location services، دسترسی‌های لازم را داده باشید.

 ویدیوهایی که در YouTube جستجو و تماشا می‌کنید

youtube info

گوگل از فیلم‌هایی هم که می‌بینید با خبر است. حتماً از خود می‌پرسید این اطلاعات دیگر به چه کار گوگل می‌آیند؟ اگر از دید مثبت به این فضیه نگاه کنیم؛احتمالا به این دلیل گوگل سابقه جستجو‌های YouTube شما را ذخیره می‌کند تا جستجوهای آینده‌تان را سریع‌تر کند و توصیه‌های ویدیویی شما را بهبود ببخشد. همین طور پیدا کردن ویدیوهایی را که اخیراً در YouTube تماشا کرده‌اید را،بهینه سازی کند.

و اطلاعاتی از دستگاه هایتان…

google device

اگر در تقویم موبایل خود قراری برای فردا تنظیم کنید، گوگل از آن با خبر می‌شود. همچنین رمز‌های عبور وای فای و دستوراتی که به دستیار صوتی گوگل (Google now) نیز می‌دهیم در سرور‌های گوگل ذخیره می‌شوند.

گوگل از نهاد‌های امنیتی و صمیمی‌ترین دوستتان نیز بیشتر از شخصیت پنهان شما می‌داند. اگر مایل به جمع‌آوری این اطلاعات از طرف گوگل نیستید، از این صفحه می‌توانید این امکانات را غیر فعال کنید یا به پیشنهاد گوگل، از حالت incognito یا همان حالت ناشناس مرورگر کروم استفاده کنید. اما اگر خیلی به حریم خصوصی خود اهمیت می‌دهید؛ پیشنهاد ما استفاده از مرورگر Tor همراه با موتور جستجوی duck duck go است.

یک نظر

  1. و خیلی مطالب دیگر از طریق همکاری گوگل با شرکت های مختلف
    و تشکر فراوان از xit

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد -فیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*