خانه » فناوری » لوک،بازوی رباتیکی به سبک جنگ ستارگان

لوک،بازوی رباتیکی به سبک جنگ ستارگان

لوک،بازوی رباتیکی به سبک جنگ ستارگانReviewed by رامتین اردشیری فر on May 21Rating: 4.0

The robotic arm taking coins

سازمان غذا و داروی آمریکا یک دست مصنوعی‌ را که هشت سال برای توسعه و آزمایشش زمان صرف شده، با ذهن کنترل می‌شود و بسیار شبیه به دست واقعی می‌باشد را مورد تایید قرار داده است. نام این دست مصنوعی «لوک» است.این دست با الهام از شخصیت‌ فیلم‌ جنگ ستارگان به نام لوک اسکای‌واکر، «لوک» نامیده می‌شود.

بازوی مصنوعی لوک-deka

سیستم بازوی رباتیک DEKA قادر به بلند کردن اشیاء ظریف مانند انگور و تخم مرغ و همچنین استفاده از اشیاء سنگینی مانند دریل دستی است

این دست مصنوعی بر اساس تحقیقات  شرکت  DEKA، شرکتی که توسط بنیان‌ گذار Segway(دین کامن) تاسیس شده، طراحی و تولید شده است. بودجه این تحقیقات را  سازمان تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا (دارپا )  به منظور بهبود بخشیدن زندگی بیش از هزار و 800 سربازی که در جنگ‌های عراق و افغانستان دچار نقص عضو شده‌اند تامین کرده است.. این دست مصنوعی می‌تواند 10 حرکت پیچیده جداگانه را انجام بدهد.

  Dean Camen، مخترع دوچرخه الکتریکی  سِگ‌وِی پی‌تی، می‌گوید این نوع جدید از عضو مصنوعی به طور چشمگیری به بهبود زندگی جانبازان کمک خواهد کرد. آزمایشات نشان داده است که افراد مجهز به این بازوی رباتیک قادر به بلند کردن اشیای ظریفی مانتد انگور و کشمش، استفاده از کلید و قفل، شانه کردن مو، استفاده از زیپ، مسواک زدن، باز کردن پاکت، برداشتن تخم مرغ بدون شکستن آن، خوردن غلات و حتی استفاده از چوب غذا خوری شده اند. در واقع حدود 90 درصد شرکت کنندگان اظهار داشتند که می‌توانند کارهایی را انجام بدهند که پیش از آن قادر به انجامشان نبوده‌اند.

“لوک” سطح کاملا جدیدی از آزادی، کنترل و طبیعی بودن را دارد. او با شناسایی سیگنال های الکتریکی ناشی از انقباض ماهیچه های نزدیک به محل قطع دست و ارسال آن ها به یک پردازنده  ،متوجه حرکتی که کاربرش قصد انجام آن را دارد، می‌شود و می‌تواند چند حرکت را به صورت همزمان انجام بدهد. این بازوی رباتیک تنها برای کسانی که دستشان را از نزدیکی  مفصل شانه یا وسط بازو یا وسط ساعد از دست داده‌اند مناسب است و کسانی که از محل مفصل مچ یا آرنج دچار نقص عضو شده‌اند، نمی‌توانند از لوک استفاده کنند.

پیش از این دست های رباتیکی مانند “لوک” ساخته شده بود ولی هیچکدامشان تاییدیه FDA را نگرفته بودند. تایید این دست مصنوعی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اجازه می‌دهد تا DEKA دنبال فرصتی برای تولید تجاری این دست مصنوعی و عرضه آن به بازار باشد.هنوز اطلاعاتی درباره‌ی دسترسی و قیمت این محصول اعلام نشده است.

شخصی در حال استفاده از بازوی مصنوعی “لوک”:

یک نظر

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد -فیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*