خانه » فناوری » گوگل، موتورولا را به لنوو فروخت

گوگل، موتورولا را به لنوو فروخت

Motorola-google company

گوگل برای موتورولا، ۱۲.۵ میلیارد دلار پرداخت کرده بود

گوگل در یک حرکت غیر منتظره، واحد سازنده موبایل خود، “Motorola Mobility” را به شرکت چینی “لنوو” به قیمت ۲.۹۱ میلیارد دلار واگذار کرد.

گوگل که کمتر از دو سال پیش برای موتورولا ۱۲.۵ میلیارد دلار پرداخت کرده بود.آن را با قیمت  ۲.۹۱ میلیارد دلار به لنوو فروخت.

بخش زیادی این پول بصورت نقدی پرداخت خواهد شد و ۷۵۰ میلیون دلار آن نیز به عنوان سهام از شرکت لنوو به گوگل واگذار می‌شود.لنوو در نظر دارد تا با خرید موتورولا، واحد تولید گوشی‌های هوشمند خود را برپا کند که ممکن است منجر به کاهش تجارتش در حوزه رایانه‌های شخصی شود.

طبق این خرید لنوو به پتنت‌های موتورولا دسترسی خواهد داشت و اجازه استفاده از نام و لوگوی موتورولا را نیز کسب می کند و بر اساس پیش بینی های انجام شده، شرکت لنوو را در رده سوم بزرگ‌ترین سازندگان گوشی‌های هوشمند در جهان، پس از سامسونگ و اپل قرار می‌دهد.

برخی از کارشناسان دلیل خرید موتورولا، توسط گوگل را مالکیت بیش از 24 هزار پتنت(سند ثبت اختراع) این شرکت برای جنگ های حقوقی علیه اپل می دانستند.

motorola and lenovo

لری پیج و یانگ یوانکینگ

گوگل تا کنون حدود ۶۰۰ میلیون دلار توسط موتورولا ضرر کرده بود و طبق پیش‌بینی‌ها این مبلغ ممکن بود به یک میلیارد دلار در سال برسد. گوگل که وضعیت را این‌گونه دید به جای صرف هزینه گزاف و تولید گوشی‌های موتورولای بیشتر تصمیم به فروش موتورولا گرفت و پس از استفاده از پتنت‌ها حالا قصد دارد شرکایش را مجاب کند تا نسخه دلخواهش از اندروید را استفاده کنند.

یانگ یوآنکینگ، مدیر اجرایی لنوو اعلام کرد:

ما از این فرصت به سرعت برای تبدیل شدن به یک بازیکن قوی در عرصه بازار جهانی در حال رشد گوشی‌های همراه استفاده خواهیم کرد.

البته فروش ۲٫۹ میلیاردی موتورولا، شامل فروش فروش بخش فناوری‌های پیشرفته موتورلا نمی‌شود، این بخش توسط عضو سابق DARPA – رجینا دوگان- رهبری می‌شد، در این بخش کمتر از ۱۰۰ نفر از آدم‌های نابغه و پیشرو کار می‌کنند تا فناوری‌های نو و انقلابی را واقعی کنند. یکی از جدیدترین پروژه‌های این بخش، ساختن گوشی‌های ماژولار است، گوشی‌هایی که می‌شود قطعات مختلف آنها را به سادگی تعویض کرد، ارتقا داد و انتخاب کرد!

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد -فیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*