خانه » فناوری » فناوری تشخیص و بینش رایانه‌ای گوگل

فناوری تشخیص و بینش رایانه‌ای گوگل

فناوری تشخیص و بینش رایانه‌ای گوگلReviewed by رامتین اردشیری فر on Sep 19Rating: 4.0

google-details-object

تشخیص اشیاء درون تصویر به صورت خودکار امر پیچیده‌ای است. حتی یک رایانه با الگوریتم‌های هوشمند و دستیاری انسانی ممکن است متوجه برخی از اجسام در تصویر نشود. اما امکان دارد گوگل به‌زودی تحولی شگرف در این زمینه ایجاد کند.

در حال حاضر موتور‌های جستجوی تصویر، مانند موتور جستجوی تصویر گوگل، با توجه به میزان رنگ،بافت،متن موجود در تصویر و دیگر الگوریتم‌های خاصی که طراحی شده‌اند (مانند الگوریتم تشخیص چهره) تصاویر مشابه را پیدا می‌کند. اما اگر در تصویر متنی موجود نباشد و تصویری مشابه در اینترنت یافت نشود، گوگل قادر به تشخیص تصویر نخواهد بود.

راه حل این مشکل که گوگل راه آن را پیش گرفته؛ استفاده از یک شبکه عصبی مانند  مغز انسان است که می‌تواند با سرعت بالا و بدون نیاز به نیروی پردازشی اضافی اشیا درون تصویر را با دقت بالایی تشخیص دهد و حدس‌های بهتری نیز در فرآیند عملکرد خود داشته باشد.

برای مثال این فناوری می‌تواند تمام اجسام اتاق نشیمن شما را شناسایی کند که طبق مثال عجیب گوگل، حتی یک گربه در حال پرواز نیز می‌تواند شامل آن باشد! این فناوری هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد اما گوگل پیشرفت تکنولوژی بینش و تشخیص خود را کمک بزرگی به محصولات گوگل از جمله جستجوی تصویری،یوتیوب و  خودرو بدون نیاز به سرنشین می‌داند. در واقع هر محلی که نیاز به درک اشیا درون تصویر و محل قرار گیری آن‌ها نیاز است.

 اپلیکیشن‌هایی هم برای جست و جو بر اساس تصویر نیز ساخته شده‌ است. اپلیکیشن گوگل که goggles نام دارد را می‌توانید از پلی استور یا کافه بازار دانلود کنید. البته در این اپلیکیشن از شبیه ساز شبکه عصبی استفاده نشده است و همانند موتور جست و جوی تصویر فعلی گوگل است که امکانات بیشتری (مانند حل نمودن سودوکو ) دارد.

google-details-object

یک نظر

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد -فیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*