خانه » آپارات » ربات انسان‌نمای هوندا با قابلیت های شگفت انگیز

ربات انسان‌نمای هوندا با قابلیت های شگفت انگیز

ربات انسان‌نمای هوندا با قابلیت های شگفت انگیزReviewed by رامتین اردشیری فر on Apr 21Rating: 5.0

آسیمو

هوندا نسخه ای جدید از روبات انسان نمای خود، «ASIMO» را رونمایی کرد. آسیمو بدون کمک انسان از پله ها بالا می‌رود، می دود، حالات چهره انسان را درک می‌کند و با آن ها به گفتگو می پردازد.

در حال حاضر ASIMO پیشرفته ترین روبات انسان نمای جهان است. توسعه نسخه اولیه روبات های انسان نمای هوندا سری E بین سال های 1986 تا 1991 میلادی شروع و بعداً تحت عنوان هوندا سری P گسترش داده شد. سپس در اکتبر سال 2000، ASIMO از دانش و تجربه به دست آمده از سری های E و P در مرکز «تحقیقات بنیادی تکنیکی واکو» ساخته شد. که در حال حاضر هم چند نمونه ASIMO در مرکز تحقیقات بنیادی تکنیکی واکو برای راهنمایی بازدیدکنندگان وجود دارد.

asimo-kicking a ball

asimo-kicking a ball

اگر چه  ممکن است نسخه‌ی جدید آسیمو شبیه به نسخه های پیشین خود باشد اما دارای پیشرفت های زیادی بوده است. گذشته از کت و شلوار سفید‌ و کلاه فضانوردیش، ASIMO جدید از استقلال و آزادی بیشتری در دست ها برخوردار بوده که با استفاده از این ویژگی می‌تواند به زبان اشاره با کم شنوایان و ناشنوایان صحبت کند. او همچنین قادر به پریدن و دویدن تا سرعت 5.6 مایل(9 کیلومتر بر ساعت) شده است.

آسیمو (سمت راست) در کنار روبات انسان نمای سری P هوندا

آسیمو (سمت راست) در کنار روبات انسان نمای سری P هوندا

ASIMO جدید 130 سانتی متر ارتفاع و 50 کیلوگرم وزن دارد و از آلیاژ های منیزیم، رزین های پلاستیکی و مواد دیگر ساخته شده است. هر دو دست به گیرنده‌هایی مجهز شده‌اند که آسیمو را قادر می‌سازد بازخورد بهتری برای انجام کارهایی از جمله محکم چنگ زدن اشیاء از خود نشان بدهد و در عین حال تعیین کند چیزی را که در دست گرفته به چه اندازه بفشارد. ASIMO اکنون دارای استحکام و تعادل بیشتری است که باعث می‌شود نرم تر و بهتر از پیش از پله ها بالا برود.

آسیمو با باتری لیتیوم-یون 51,8 ولتی که در پشتش قرار دارد تغذیه می‌شود که او را قادر می‌سازد یک ساعت فعالیت داشته باشد. آسیمو با سه میکروفون داخل سرش می‌تواند جهت صدا را تشخیص دهد.

Opening lid and pouring drink asimo

ASIMO اطراف خود را با دو دوربین، لیزر های مادون قرمز و حس‌گر های فراصوت به صورت سه بعدی می‌بیند که عملکردی مانند کینکت مایکروسافت دارد.

توسعه دهندگان قصد دارند از ASIMO به عنوان یک روبات امدادگر برای کمک به افراد مسن استفاده کنند.

مهندس ارشد آسیمو، Satoshi Shigemi می گوید:

آسیمو برای کمک رسانی به افراد نیازمند جامعه

طراحی شده است، و هوندا معتقد است که پیشرفت های جدید در آسیمو، ما را یک قدم دیگر به هدفمان نزدیک کرده است.

اکنون ASIMO می‌تواند بسیاری از کارها و وظایف پیچیده‌تر را به انجام برساند چرا که ظرفیت‌های موثر دستان روبات به صورت چشمگیری بهبود یافته‌اند.

در پایان می‌توانید برخی از فیلم های روبات انسان نما «آسیمو» را ببینید. برای مشاهده فیلم های بیشتر می‌توانید به وب‌سایت رسمی هوندا بروید.

ویدیو اول: قابلیت های جدید آسیمو:

ویدیو دوم: رهبری ارکستر توسط Asimo:

ویدیو سوم:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد -فیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*