خانه » فیزیک » آیا می توان گلوله شلیک شده را در هوا گرفت؟

آیا می توان گلوله شلیک شده را در هوا گرفت؟

Shot gun

گرفتن گلوله شلیک شده در هوا مانند یک رویا می ماند.اما بد نیست بدانید این کار شدنی است، البته از نظر تئوری! دوست دارید این کار را در زندگی واقعی انجام دهید؟

گرفتن گلوله در هوا گاهی اوقات در شعبده بازی ها انجام می شود؛ که در آن به نظر می رسد شعبده باز گلوله شلیک شده را بین آسمان و زمین می گیرد،اما در واقع این یک حقه است.

آیا در واقعیت چنین چیزی وجود دارد؟پاسخ به این سوال مثبت است، ولی تحت شرایط مناسب، شما می توانید یک گلوله را بگیرید.

Randall Munroe فزیکدان می گوید:

گلوله شلیک شده به سمت بالا،در نهایت به ارتفاع خاصی می رسد.اگر چه ممکن است گلوله کاملا متوقف نشود اما به طور حتم سرعت آن به چند متر بر ثانیه کاهش پیدا می کند که با این سرعت، اگر در مکان صحیح و زمان صحیح قرار داشته باشید، می‌توانید این گلوله را در هوا در دست بگیرید.

او برای این کار یک بالون هوای گرم پیشنهاد می کند که با استفاده از آن می توان به ارتفاع مورد نظر رفت و بدون ایجاد اختلال بر روی هوایی که گلوله از آن عبور می کند، گلوله شلیک شده از سمت زمین را در هوا گرفت.این ارتفاع بسته به عملکرد اسلحه و گلوله و نوع آن متفاوت خواهد بود؛ برای مثال یک اسلحه AK-47 به ارتفاع ۲۰۹۲ متری(1.3 مایلی) نیاز دارد. البته در این حالت چرخش ایجاد شده توسط جان لوله را همچنان احساس خواهید کرد.

وبسایت what if که تئوری های علمی را به شکل جالبی نشان می دهد طرح زیر را کشیده است:

catch the bullet

امکان آن وجود دارد که گلوله را در نقطه اوج بگیرید
توجه:اگر بالون نداشتید می توانید به طور بالقوه این کار را از یک قله کوه انجام دهید!

در حالت هایی که گفته شد، شما باید خیلی خوش شانس باشید تا بتوانید گلوله را بگیرید.

 

۳ نظر

 1. یه جور هم میشه گلوله رو از تو تفنگ در بیاری بزاری تو دستت بعد میبینی که گولوله رو گرفتی: D

 2. در جنگ جهانی اول خلبان هنگام پرواز بیرون از کابین پشه سیاهی را میبیند و بسیار متعجب می شود چرا این حشره به این سرعت می تواند پرواز کند! قصد می کند پشه را گرفته و نگاهی به آن بیاندازد!
  دستش را بسوی حشره دراز می کند و آن را می گیرد و به داخل کابین می آورد! ناگهان سوزشی در دستانش حس می کن و از درد سوزش حشره را رها می کند و حشره به کف اتاقک می افتد!
  حشره چیزی نیست جز گلوله تپانچه شلیک شده دشمن به شمت هواپیمای او!
  پ.ن: هواپیماها اون موقع کاناپی (شیشه، کاپکیت یا…) نداشتن! و خلبان به صورت مستقیم در جریان هوا قرار داشت!
  پ.ن 2: اون موقع خبری از تسلیحات سنگین در هواپیما نبود و هواپیماها به تازگی وارد حیطه نظامی شده بودن و به عنوان شناسایی استفاده می شدن نه مهاجم یا … و وسیله دفاعی خلبانان کلت کمریشان بود.
  این هم یک روش دیگه برای گرفتن گلوله :دی

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد -فیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*