خانه » شیمی » تهیه آب آشامیدنی در چند ثانیه

تهیه آب آشامیدنی در چند ثانیه

تهیه آب آشامیدنی در چند ثانیهReviewed by تصفیه on Feb 13Rating: 4.5

تعداد زیادی از افراد جهان دسترسی به آب آشامیدنی تمیز ندارند و سالانه افراد زیادی در اثر نوشیدن آب ناسالم جان خود را از دست می‌دهند‌. شاید فیلترهای تصفیه آب قابل حمل چاره‌ی این مشکل باشند.

مایکل پریچارد راه حلی برای این موضوع اندیشیده است. او یک فیلتر تصفیه آب قابل حمل ساخته است که می‌تواند در چند ثانیه آلوده‌ترین آب را به تمیز‌ترین آب تبدیل کند. کافی است بطری را با یک منبع آب شیرین پر کنید تا بعد از چند بار پمپ زدن آب سالم و بهداشتی داشته باید. نام این دستگاه  بطری Lifesaver [نجات دهنده زندگی] است.

پیش از Lifesaver، بهترین فیلترهای آبِ قابل حمل تنها توانایی فیلتر نمودن اجرام بزرگتر از ۲۰۰ نانومتر را داشتند. در حالی که کوچکترین باکتری حدوداً ۲۰۰ نانومتر قطر دارد. پس یک باکتری با قطر ۲۰۰ نانومتر می‌توانست از یک سوراخ ۲۰۰ نانومتری عبور کند.از طرفی دیگر، اندازه‌ی کوچکترین ویروس، حدود ۲۵ نانومتر است.بنابراین ویروس هم می‌تواند از سوراخ‌های ۲۰۰ نانومتری عبور کند. اما قطر سوراخ‌های Lifesaver فقط ۱۵ نانومتر است. این دستگاه می‌تواند اجسامی به کوچکی 15 نانومتر را فیلتر کند. پس به جز آب هیچ عامل بیماری زایی توانایی عبور از این فیلتر را ندارد.

Lifesaver قادر است  ۶۰۰۰ لیتر آب را تصفیه کند و درصورت فرسوده شدن فیلتر، یک سیستم خود تخریبی دارد که دیگر اجازه تصفیه آب را به کاربر نمی‌دهد. با تعویض فیلتر آن دوباره می‌توان ۶۰۰۰ لیتر دیگر را تصفیه کرد.

با وجود پیشرفته بودن این فناوری قیمت آن نیز بسیار اندک است که  دسترسی کشورهای فقیر و توسعه نیافته را نیز به بطری Lifesaver ممکن می‌‌سازد.

۲ نظر

  1. خیلی جالب بود اما باید توضیح بدید چطور این بطری ساخته شده منظورم اینه که چطور حفره هایی به اون ریزی و کوچکی رو درست کردن مطلبتون کوتاه مفید و گویا بو ولی فقط این نکته رو نگفتید.ممنون از شما.

  2. جالب بود مرسی از مطالب خوبتون

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد -فیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*